Hamilelikte Grip

Reklamlar

Hamileliğiniz kış aylarına denk geldiyse soğuk algınlığı yakalanmamak için dikkat etmelisiniz. Gribin belirtileri arasında en önemlileri; ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük ve boğaz ağrısı diyebiliriz. Bunların beraberinde kas ağrılarıda görülebilir.

ucuz bebek ürünleri

Hamileliğinize bağlı bağışıklık sisteminizdeki değişim önlem alınmamış bir gribin zaatüre gibi daha ağır seyreden bir hastalığa dönüşmesi sık rastlanmasa da olabilecek bir durum olduğunu unutmamalıyız. Grip bol dinlenme ve C vitamini bulunan gıdalarla beslenme ile hafif ve hızlı atlatılır.

anne sütünün faydalarıYapılan testler sonucu grip aşısının hamileler üzerinde bir olumsuz bir etkisi olmadığı görülmüştür. Eğer grip aşısı yapılacak ise ilk üç aydan sonra yapılmalıdır. Bu aşı gebelikte olduğu gibi emzirme döneminde de güvenle yaptırılabilir. Grip aşısı tamamen gribi yok etmez. Aşı yaptırıldıktan sonra hastalık hafif olarak atlatılır.

Grip olan anne adayının rahatsızlığına bağlı olarak bebeğe geçme durumu yoktur. Fakat önlem alınmayan veya ağır geçen bir gribin zaatüreye dönüşmesi bebeğinizin erken doğma olasılığını arttırır.

Hamilelikte gripten korunmak için bol bol C vitamini içeren sebze ve meyvelerden tüketmelisiniz. Sıvı alımını arttırmalısınız. Giyiminize dikkat etmeli mevsime uygun giyinmelisiniz. Gribe bağlı oluşan halsizlik gibi vücudunuzun direncini azaltan durumlardan etkilenmemek için bol bol dinlenmelisiniz. Doktorunuzun size önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Hamilelik döneminde asla doktorunuzun önerdiği ilaçlar harici ilaç kullanmayınız. Bu durum bebeğinizde kalıcı zararlar verebilir.

Reklamlar