Hamilelikte Düşük Tehlikesi

Reklamlar

Düşük erken dönemde hamileliğin sona ermesidir. bu süreç hamileliğin 20. haftasından önce olur. Hamileliklerin %15'i düşükle sonuçlanır. Düşüğün görülme sebebinin çoğunluğu bebeğe ait kromozomal anomalliktir. Bu sayede %95 oranında anomalli bebek daha dünyaya gelmeden ortadan kalkıyor. Sağlıklı bir neslin devamı için büyük önem taşımaktadır. Biz 20. haftaya kadar demiş olsakta aslında düşüklerin büyük bir kısmı cenin oluşmaya başladığı ilk günlerde ortaya çıkıyor. Diğer bir kısmıda daha hamile olduğunuzu anlamadan olabiliyor. Gebelik süreci ilerledikçe düşük olma riski gitgide azalıyor. Düşüğün gerçekleşme oranının en alt seviyeye indiği zaman bebeğin kalp atışlarının duyulmaya başladığı zamandır. Bu dönemde düşük yapma risk oranı % 4'e kadar düşmektedir.

Düşük riskini arttıran diğer sebepler ise, enfeksiyon hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, rahim ve rahim ağzı anomallikleri ve immünolojik faktörler diyebiliriz. Başta dediğimiz kromozomsal anomalliklerden dolayı olan düşükler genellikle daha gebeliğin erken dönemleriinde gerçekleşir. Diğer sebepler ise daha geç dönemlerde gözükür. Rahim ve rahim ağzı ile ilgili anomalliklerden kaynaklanan düşükler genellikle hamileliğin 4-5. aylarında görülür. Üstüste ikiden fazla düşük yapılması durumuna hamilelik kaybı denir.

ucuz bebek ürünleri

Unutmayın ki yapmış olduğunuz egzersizler, cinsel birliktelik bulantılar, kusma veya çalışmanız sizin düşük yapmanıza sebep olmaz. Bu yüzden asla kendinizi suçlu hissetmemelisiniz. Sizin yaptığınız bir hata sonucu düşük olma riski son derece güçtür.

Reklamlar

Gebelikle İlgili Diğer Sorunlar

Bebek Anomalileri

Gebelik ve Şeker Hastalığı

Kan Uyuşmazlığı

Yalancı Gebelik

Mol Gebelik

Gebelikte Kaşıntı

Gebelik Zehirlenmesi(Preeklampsi)

Gebelik ve Astım