Hamilelikte Tansiyon

Reklamlar

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda yüksek tansiyondur. Bazı anne adaylarını hamilelik öncesi tansiyon problemi varken, bazı anne adaylarında ise gebelik esnasında ortaya çıkabiliyor. Her anne adayı hamileliği süresince düzenli tansiyon takibi yaptırmalıdır. Hamilelikte yüksek tansiyon ciddi problemler yaratabilir. Hamilelikten önce tansiyon rahatsızlığı olanlar hamile kalmadan önce mutlaka nefroloji yada dahiliye uzmanına başvurmalıdırlar. Tansiyon geçmişi ve buna ek olarak şeker ve böbrek rahatsızlığı olup olmadığı kontrol edilir. Sonuçlar kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilerek bilgi verilir.

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olupta hamile kalan anne adaylarına nefroloji ve kadın doğum uzmanı gerekli gördüğü taktirde ilaç verebilir ve hamilelik boyunca her iki uzman tarafından düzenli olarak takip edilir. Hamileliğinizde tansiyon ilaçlarını asla kadın doğum uzmanınıza danışmadan almayınız. Bazı tansiyon ilaçlarının bebeğiniz üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

ucuz bebek ürünleri

Tansiyon problemi olan anne adaylarının dikkat etmesi gereken hususlar vardır.Bunların başında günlük tansiyon takibi gelir. Hergün aynı saatte ve aralıkta düzenli olarak tansiyonunuzu ölçün ve not edin. Hergün tartılıp kilonuzu takip edin.

gebelikte tansiyon yükselmesi ve nedenleriTansiyonunuzun çıktığını farkettiğinizde sol tarafınıza doğru uzanıp yatın. Gebelik esnasında oluşan yüksek tansiyon bebeğinizin ve sizin oksijen alımınızı zorlaştıracağından hemen dinlenmek için uzanmalısınız. Tansiyon hastası anne adayları için dinlenme son derece önemlidir. Bol bol dinlenin ve bol miktarda sıvı tüketin. Mümkün olduğunca tuzdan uzak durmalı bol miktarda protein içerikli gıdalardan yiyin. Stresten uzak durun.

Anne adayı tansiyonu yükseldiğinde bulantı, kusma, karının üst kısmında ağrı, baş ağrısı ve görmede bulanıklık hisseder. Bunlar yüksek tansiyonun başlıca belirtileridir.

Yüksek tansiyon hastası anne adayının takip edilmediği durumlarda annede körlük, beyin kanaması ve bebekte ise gelişim geriliği görülme riski fazladır. Bazen erken doğuma sebep olabilir.

Hamilelikte oluşan yüksek tansiyon problemi doğum ile sona erer. Geçmediği durumlarda anneye tansiyon düşürücü ilaç verilir.

Reklamlar