Mail: info@hamilelikguncesi.comBebek Anomalileri

 

Hamilelik boyunca anne adaylarının kafasında hep aynı soru vardır. Bebeğim sağlıklı mı? Bazı hamileliklerde bebeklerde genetik bozukluklar yaşanabiliyor. Bazı testler sayesinde bu anomaliler doğumdan önce tespit edilip gerekirse gebelik sonlandırılabiliyor. Peki bu anomalilikler nelerdir kısaca bunlara değinelim.

Yapısal, Kromozomal ve Tek gen hastalıkları olmak üzere üç grupta toplayailiriz.

Bu tip anomaliler halkın arasında Mongol çocuk diye adlandırılan Down hastalığı tarzındaki anomalilerdir. Bu anomalilerde çocuklarda değişik seviyelerde zeka gerilikleri vardır. Yine bu çocuklarda çoğunda ultrasonlada saptanabilen yapısal anomaliler (kalbinde delik, batın duvarında açıklık vb) vardır. Bir kısmındaki yapısal anomaliler ultrasonla saptanamıyabilir.
Bu anomalilerin tanısını koymak için amniyosentez (keseden su alınması), koryon villus biyopsisi (fetusun eş kısmından parka alınması) veya kordosentez (fetusun gögek kordonundan kan alınması) gibi girişimler gerekir. Burada amaç fetusa ait hücrelerin saptanması ve kromozom analizlerinin yapılabilmesidir. Ancak bu girişimler sırasında %1’e varan oranda bebeği kaybetme riski vardır. Bu yüzden anne karnındaki bebeklerde böyle bir anomali olup olmadığını saptamak için tüm gebelere bu işlemler önerilmemektedir.

 

Burada annelerin bilmesi gereken en önemli husus her kadının böyle bir çocuk doğurma riskinin olduğudur. Bu risk ön planda anne yaşı ile ve daha once böyle birçocuk doğurup doğurmadığı ile ilişkilidir. Yani bu tür anomalilerin görülme sıklığı 35 yaşının üstündeki annelerde daha sıktır. Ancak doğumların %80-90’ının 35 yaş altındaki anneler tarafından yapıldığı düşünülürse, anomalili bebeklerin büyük kısmını genç anneler doğurmaktadır. Tüm gebelere girişim yapmaya kalktığımızda girişime bağlı düşük riskinden dolayı sağlıklı bebeklerede zarar vereceğimizden, günümüzde en iyi yöntem bu konuda riskli anneleri saptamaktır.

bebek anomalisiYapısal anomaliler

Bunlar kalbin delik olması, batın duvarının açık kalması gibi yapıyla ilgili anomalilerdir. Bunların tanısı ancak ultrason ile koyulabilir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta ise fetusun organlarındaki gelişiminin farklı zamanlarda olduğu ve bazı anomalilerin erken gebelik haftasında saptanabilirken bazılarının ise tanısı daha ileri gebelik haftalarında koyulabilmektedir. Örneğin fetusun kafa kemiklerinin gelişimi 11. haftada tamamlandığından 12 gebelik haftasından itibaren baş kemiklerinin oluşmadığı anlaşılabilir. Ancak fetusun 12 parmak barsağında tıkanıklık varsa en erken 20-24 gebelik haftalarında bize bulgu vermeye başlar. Yine halkın arasında cücelik diye bilinen iskelet sistemi anomalilerinin bir kısmında bulgular 16 gebelik haftasından itibaren kendini gösterirken, büyük kısmında 28-30 gebelik haftalarından sonra ortaya çıkmaya başlar.

Ultrasonla yapısal anomalilerin ancak %75-80’inin tanısı koyulabilmektedir. Örneğin bebeğin makatının kapalı olması gibi bir takım yapısal anomaliler bize ultrasonda bulgu vermiyebilir ve bu yüzden bunların tanısını koymak zordur.

Bu anomalilerin tanısını koymada önemli bir başka unsur ise kullanılan ultrason cihazı ve uygulamayı yapan doktordur. Burada kullanılan ultrason cihazının ileri teknolojide olması ve iyi görüntü vermesi gerekir. Yine şişman olan gebelerde iyi görüntü alınamıyacağının bilinmesi gerekir. Yine ultrason yapan kişinin bu konuda uzman olması, bu konularla ilgilenen biri olması bu anomalilerin anne karnında saptanmasında en önemli rolü oynamaktadır.

Tek gen hastalıkları
Bu tip hastalıklar çok çeşitli olup, daha çok bölgesel farklılıklar gösterir. Buna en güzel örnek Akdeniz çevresindeki ülkelerde sık gördüğümüz akdemiz anemisi (talasemi) ve kas zaafı (Duchenne Musculer Atrofi) hastalıklarını verebiliriz. Ailesinde bu tarz hastalığı olduğu bilinen kişiler mutlaka tıbbi genetisyenlerden danışma almalıdır. Bu hastalıklar çok değişik olduğundan bu hastalıkların anne karnındaki bebekte tanısı farklı teknikler ve laboratuar (bu konuda spesifik laboratuarlar) analizleri gerekir. Burada genetik ve kadın doğum uzmanı ortaklaşa çalışarak ailelere yardımcı olmaktadırlar.

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.