Mail: info@hamilelikguncesi.comİdrar Yolları Enfeksiyonu

 

Kadınlarda görülen çoğu idrar yolu enfeksiyonu zararsızdır ve ayrıntılı laboratuvar testleri gerektirmezler. Ancak, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları görüntüleme ile incelenmelidir, tipik olarak üretrogram yapılarak idrar yolu bozukluğu olup olmadığına bakılır.

En sık nedeni, barsaktaki bakterilerin idrar yoluna bulaşarak yukarı doğru yol almalarıdır.

 

Çocuğun yaşı ne kadar küçükse, belirtileri anlamak da o kadar güç olur. Küçük bebeklerde, huzursuzluk, ateş, kilo alamama, kusma, idrarda değişik renk veya koku görülebilir. Daha büyük çocuklar ise; karın ağrısı, sık ve az idrar yapma, idrarda yanma, kanlı idrar, ateş, idrar kaçırma gibi şikayetlerle karşımıza gelebilirler.

Ateş çok yüksekse, kusma, yan ağrısı varsa piyelonefrit ( böbrek iltihabı ) düşündürür. Böbreklerin zarar görmemesi için tedaviye hızla başlanması gerekir.

  İdrar  yolu  enfeksiyonu  normal  şartlarda  uygun  antibiotik  tedavisi  ile kolaylıkla  tedavi  edilebilen  bir  hastalıktır. Bazen  antibiotiklere  direnç  olabileceğinden  tedaviye  başlamadan  önce  bir  idrar  kültürü  ve  antibiogram  testi  aldırmak,  tedavinin  ileride başarısız olmasını  önleyecektir.  Ancak  bazı  bireylerde, özel  nedenlerle, herşeye rağmen idrar  yolu  enfeksiyonları    tekrarlayabilir.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için; bebeklerde bezi sık değiştirip altının kirli kalmamasını sağlamak, özellikle kızlarda alt temizliğini önden arkaya doğru yapmak önemlidir. Çocuk büyüdüğünde de tuvalette kendi temizliğini uygun şekilde yapması, gerekli oldukça tuvalete gidip mesaneyi boşaltması konusunda uyarılmalıdır. Özellikle okul çağındaki çocuklar, okulda geçirdikleri uzun saatler boyunca tuvalete gitmeden eve gelebiliyorlar, böylece idrarın uzun süre mesanede kalmasıyla enfeksiyonlara zemin hazırlıyorlar. Bol su içilmesi de, idrar yolu enfeksiyonundan koruyucu olacaktır.

Bu  sorunun  tekrar etmesinde  en  sık  sebeplerden  biri  de, vezikoureteral  reflü (VUR) diye  adlandırılan,  idararın    mesaneden  yukarı,  böbreklere  kaçması  olayıdır. Halk  arasında  işeme  filmi  veya  sondalı  film  diye  tabir  edilen,  voiding sistoureterogram çekerek bu sorun anlaşılabilir. Bazı  bireylerde    böbrekten  mesaneye  inen  kanalın,  mesane  duvarına  girdiği  yerde  doğuştan  gelen  bir  anormallik  dolayısıyla,  işeme  esnasında idrarın  tamamının  aşağı  akması  gerekirken, bir kısmı yukarı böbreklere  doğru  kaçmaktadır.  Bu  durum  zamanla  idrar  kanallalarını  genişletip  şeklini  bozmakta,  daha  ileri  aşamlarda    böbrek  fonksiyonlarını bozarak  böbrek  yetmezliğine  yol  açmaktadır. Nefroloji  kliniklerindeki  diyaliz  hastası  çocukların yarısında  sebep  geri  kaçak  ve  bunu    sonucunda  farkedikemeden  tekraralayan  idrar  yolu  enfeksiyonları geçirilmesidir. 

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.