Mail: info@hamilelikguncesi.com Bebeklerde İnek Sütü Kullanımı

Bebek beslenmesinde inek sütü ancak 1 yaşından sonra kullanılabilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ilk bir yıl inek sütünün kesinlikle kullanılmamasını ve mümkünse 3 yaşına kadar çocuklara inek sütü verilmemesini önermektedir. Avrupa ülkelerinde 3 yaşına kadar inek sütü bebek için besin değerleri uygun olmadığından kullanılmaz. Marketlerden alınan kutu ve pastörize sütler de, sağlıklı koşullarda üretilmelerine ramen, bebekler için inek sütünün yarattığı olumsuzlukları taşırlar.

İnek sütünün bebeğin birinci yılındaki beslenmesine etkileri ve devam mamalarının sağladığı dengeli beslenme olanaklarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Demir, kan oluşumu ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Özellikle 4. aydan sonra demir ihtiyacı hızla artar. Yetersiz alımında, demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. yarım litre. inek sütü ile demir ihtiyacının ancak % 4'ü karşılanabilirken, yarım litre devam formülü ile ihtiyacın % 83'ü karşılanır.
  • İnek sütü bebeğin böbrek fonksiyonlarını zorlayacak değerlerde protein içerirken, devam mamaları gerektiği kadar protein içerir ve gerekli tüm amino asitleri sağlar. 
  • Çinko bebeğin büyüme ve gelişmesi için çok önemlidir. yarım litre. inek sütü bebeğin çinko ihtiyacının ancak %35'ini karşılarken, yarım litre. devam formülü ihtiyacın %70'ini karşılar. 
  • İyot metabolik aktivite ve büyümeyi düzenleyen hormonların bir parçasıdır. Bebeğin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi için son derece önemlidir. yarım litre. inek sütü bebeğin günlük ihtiyacının ancak % 22'sini karşılarken, yarım litre. devam formülü ihtiyacın %110'unu karşılar.
  • Esansiyel yağ asitleri bebeğin sinir sistemi ve beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimi için hayati önem taşırlar. Devam formüllerinin içeriklerinde inek sütüne kıyasla esansiyel yağ asitleri çok daha fazla miktarda mevcuttur. 
  • D vitamini sağlıklı kemik ve iskelet gelişimi için çok önemlidir. yarım litre. inek sütü bebeğin günlük D vitamini ihtiyacının ancak %43'ünü karşılarken, yarım litre. devam maması ihtiyacın %90'ını karşılamaktadır. 
  • İnek sütü, C vitamini açısından çok yetersizdir. Devam formüllerindeki C vitamini seviyelerinin yükseltilmesinin nedeni, C vitamininin demir emilimi üzerinde kuvvetli etkileri olmasıdır. 

Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurarak bebeğinize en az 1 yıl sonuna kadar kesinlikle, 3 yıl sonuna kadar da mümkünse, inek sütü ile beslemeyin. İnek sütü kullanmanız gereken her yerde (muhallebi, yoğurt yapımı gibi) devam mamalarını kullanabilirsiniz. İnek sütü ile hazırlamanız gereken hazır ek besinleri ise, mutlaka devam maması ile hazırlamalısınız. Bebeğinizin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimini sağlamak için ek besin döneminde günde en az 300 ml. ortalama yarım litre. anne sütü veya devam maması vermelisiniz.


Bebeklerde İnek Sütünün Zararları 

Dördüncü aydan itibaren bebeğinizin beslenmesine süt ve katı gıdalardan oluşan karma beslenme programı ile devam ederken unutulan ve dikkat edilmeyen noktalardan bir tanesi inek sütünün kullanılmasıdır. 

Bebeğe ilk bir yılda; hatta ilk 24 ayda kesinlikle inek sütü (pastörize süt veya UHT ) verilmemelidir. 

İnek sütünün sakıncaları 

- İnek sütünün yüksek protein ve mineral içeriği bebeğin henüz olgunlaşmamış böbreklerine aşırı yük bindirir. 
- İnek sütü kullanımı barsak içi kanamalara yol açacaktır. Bu da bebeğin kansız kalmasına (anemi) neden olur. 
- İnek sütündeki demir anne sütündekinden farklıdır. Bu iyi emilen bir demir değildir. Bunun sonucunda demir eksikliği anemisi ve gelişme geriliği olur. 
- İnek sütündeki iyot ve çinko miktarları çok az olduğu için bebeğin zihinsel gelişmesi olumsuz etkilenir. 
- İnek sütünde D vitamini çok azdır. Bu da raşitizm (kemiklerin düzgün gelişememesi) denilen hastalığa neden olur. 
- İnek sütü bebeğin vitamin ihtiyacını karşılayamaz. Bu da büyümede yavaşlamaya neden olur. 
- Esansiyel yağ asitleri açısından çok fakir olduğu için beyin ve göz gelişimi geri kalır. 
- İnek sütü alan bebekler daha fazla mineral almalarından dolayı "susuz kalma" diye tabir edilen dehidratasyona yatkın olmaktadır. 
- En önemli sakıncalardan biri de inek sütü ile beslenen bebeklerde allerji riskinin çok daha fazla olmasıdır.

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.