Mail: info@hamilelikguncesi.comAlzheimer Hastalığı

 

Bir kişinin Alzheimer olup olmadığını gösterebilir tek bir test yoktur. Kişinin demans varsa hekimlerin hemen hemen her zaman belirlemek mümkün olmakla birlikte, bu kesin nedenini belirlemek zor olabilir. Alzheimer tanısı da dahil olmak üzere, dikkatli tıbbi değerlendirme gerektirir:

  • Kapsamlı bir tıbbi öykü
  • Ruhsal durum testi
  • Bir fizik ve nörolojik muayene
  • Testler (örneğin kan testleri ve beyin görüntülemesi gibi) demans benzeri belirtiler diğer nedenleri ekarte etmek için

Alzheimer hastalığı, günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma ile karakterize, nöropsikiyatrik semptomların ve davranış değişikliklerinin eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalıktır. Demansın en sık görülen tipidir. Bu hastalığı ilk olarak Alois Alzheimer tanımlamıştır.

Alzheimer tam bir tıbbi değerlendirme ile teşhis edilir. Sizin bir hafıza kaybı ya da Alzheimer ya da diğer demans belirtileri konusunda endişeleriniz, bir doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Bir kişinin Alzheimer olup olmadığını gösterebilir tek bir test yoktur. Kişinin demans varsa hekimlerin hemen hemen her zaman belirlemek mümkün olmakla birlikte, bu kesin nedenini belirlemek zor olabilir.

Alzheimer tanısı da dahil olmak üzere, dikkatli tıbbi değerlendirme gerektirir: Kapsamlı bir tıbbi öykü Ruhsal durum testi Bir fizik ve nörolojik muayene Testler (örneğin kan testleri ve beyin görüntülemesi gibi) demans benzeri belirtiler diğer nedenleri ekarte etmek için Hafıza kaybı ya da Alzheimer olası diğer uyarı işaretleri olan kişiler zor onlar bir sorun var tanımak ve onların belirtileri takip karşı olabilir bulabilirsiniz. Demans belirtileri aile üyeleri veya arkadaşlar için daha belirgin olabilir. Bellek ile sorun olması, Alzheimer var anlamına gelmez. Birçok sağlık sorunları hafıza ve düşünme ile ilgili sorunlar neden olabilir. Depresyon gibi, ilaç etkileşimleri, tiroid problemleri, alkol veya bazı vitamin eksiklikleri aşırı kullanımı - - demans benzeri belirtiler tedavi edilebilir koşullar neden olduğunda onlar tersine çevrilebilir.

Erken semptomlardan biri hafıza kaybıdır. Bu hafıza kaybı, geçmiş hafızanın korunduğu, hastalığın ilerlemesi ile birlikte sıklıkla telaffuz edilmeye başlanan küçük unutkanlıkların başlaması şeklindedir. Bozukluğun ilerlemesi ile bilişsel (kognitif) yeteneklerdeki kayıp, frontal ve temporal lob işlevleri ile ilişkili, dil alanlarında işlev kaybı (afazi), beceri gerektiren hareketlerde işlev kaybı (apraksi) ve tanıma fonksiyonlarında bozulmaya doğru uzanım göstermeye başlar. Altta yatan patolojik sürecin yansıması olarak beyinde limbik sistem ile frontal ve temporal loblar arasındaki bağlantılarda kopmalar olur.

Patolojik süreç temporoparietal korteksin yoğun bir şekilde tutulduğu fakat frontal lobu da etkileyen amiloid plak ve nörofibriler yumaklarla karakterize inflamatuvar cevabın birlikteliğinde nöron kaybı ve atrofisini içerir. Hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik faktörler suçlanmaktadır. Erken başlangıçlı Alzheimer hastaları ve az sayıdaki ailesel vakalarda üç farklı gende dominant mutasyon tespit edilmiştir. Daha sık görülen geç başlangıçlı Alzheimer hastalarında ApoE'nin duyarlılık genlerinden biri olduğu gösterilmiştir.

 

 

 

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.