Reklamlar

Dukan Diyeti

Dukan diyeti de bu diyetler arasında en çok bilinenlerden biridir. Fransız Doktor Pierre Dukan tarafından geliştirilmiştir. Bu diyette yüksek proteinli gıdalarla beslenerek kısa sürede zayıflama garantisi verilir. Diyetin ilk aşamalarında garanti edildiği gibi gözle görülür şekilde kilo verilir. Kişi bunu fark edince de diyete devam eder. Dukan diyeti yapanlar bol bol su içerler, her gün yürüyüş yaparlar ve protein bakımından zengin gıdalarla beslenirler.

Fransız tıp doktoru Pierre Dukan tarafından kaleme alınan kitap 12'den fazla dile çevrilmiştir.

dukan diyetiDukan diyetiyle alakalı birçok problem vardır. Bunlardan ilki ilk iki aşamada meyve ve sebze yenilmesine izin verilmediği için diyet vücudun isteklerini karşılayamaz ve diyeti yapanlar gerekli vitamin ve minerallerden yoksun kalırlar. Bunun yanı sıra lif eksikliği yüzünden kişiler kabızlık sorunu yaşayabilirler.

Bu diyetin zayıflamaya yardımcı olduğuna şüphe yoktur. Kısa zamanda çok kilo verebilirsiniz. Ama bu diyete başlamadan önce bu diyetin de diğer diyetler gibi uzun süreli sonuçlar elde etmenizi sağlamayacağını unutmayın. Bu yüzden sağlığınızdan da olmamak için diyeti uygulamadan önce iki kere düşünün.

4 milyon Fransız yanılıyor olamaz faslıyla pazarlama yapmaya çalışan,  Türk gibi şişmanlayıp Fransız gibi zayıflatmaya çalışan bir psikoloji ile yeni yetme diyetisyenlerin önerileri hal bulmuş teori.

İlk etapta hızlı kilo verme motivasyonuyla devam ettirilen bu program Türk Halkının zayıflama genlerine uymamaktadır. Sadece birşeye dayalı beslenme türünün sağlıklı olmadığı ünlü Türk Doktoru Mehmet Öz defalarca dile getirmiştir.

Dukan diyeti ‘Yalancı Makarna Tarifi’

Süre: 45 dakika,
Servis: 2-3 kişilik.

Seyir evresi (sebze-protein günü), güçlendirme ve koruma evreleri için uygundur.

Malzemeler

Bir adet et bulyon,
Bir adet dolmalık biber,
1 teneke doğranmış domates,
3 adet kereviz,
6 adet cherry domates,
2-3 adet frenk soğanı,
15-20 gram yağsız parmesan peyniri,
1 diş sarımsak,
3-4 adet ince dilimlenmiş mantar,
Bir adet orta boy kuru soğan,
Bir su bardağı noodle (SHIRATAKI NOODLE),
Arzu ettiğiniz baharatlar.

Yapılışı

Bir adet orta boy soğanı, sarımsağı, mantarları, cherry domatesleri, dolmalık biberleri, kerevizleri ve frenk soğanlarını iyice doğrayın. Büyük bir tava alın, tavaya 1-2 sprey yağ sıkın veya kağıt havlu yardımıyla tavayı yağlayın.

5 dakika kadar soğanları ve sarımsakları ısınmış tavada kavurun. Ardından domatesleri ekleyin ve üzerine arzu ettiğiniz baharatları ilave edin. Yaklaşık 10 dakika pişirin ve sosumuz hazır olmuş olacak. Noodle’ları paketin arkasında yer alan tarife göre 1-2 dakika pişirin. Daha sonra hazırladığınız sosu noodle’ın üzerine dökün ve servis edin.

Kremalı yalancı patates püresi

Süre: 40 dk,
Servis: 3-4 kişilik

Seyir evresi (sebze – protein günü), güçlendirme evresi ve koruma evreleri için uygundur.

Malzemeler

Bir adet bütün karnabahar,
3 yemek kaşığı yağsız krem peynir,
1-2 diş sarımsak,
Çok az tuz ve karabiber.

Yapılışı

Karnabaharı ikiye ayırın, buharlı pişiriciye sarımsaklarla birlikte koyun. Yaklaşık 30-35 dakika kadar (karnabahar iyice yumuşayana kadar) buharda pişirin. Ardından robotta çektirerek içine tuz ve karabiber ekleyin. Son olarak krem peynirle karıştırarak sahte patates püresini hazırlayın. Soğuk olarak da servis edebilirsiniz.

Dukan Diyeti’nin Yan Etkileri

Protein bazlı bir diyet olan dukan diyeti’nin bugüne kadar görülen bazı yan etkilerinden bahsedelim.

Öncelikle görülen en yaygın yan etkisi ‘baş ağrısı’ ve ‘halsizlikdir’. Bu etkiler atak evresi başlangıcında (diyete başlarken) görülebilir. Atak evresini takip eden diğer evrelerde bu yan etkiler yavaş yavaş kaybolmaktadır. Bu durum sadece dukan diyetine özgü bir durum değildir. Protein ağırlıklı beslenme düzenine geçiş yapmak vücudunuzu başlangıçta yoracaktır. Yorgunluk, halsizlik, bir şey yapmama hissi oluşacaktır. Bu süreçte özellikle C vitamini alarak vücudunuzun direncini arttırabilirsiniz. Dr. Pierre Dukan diyet ile birlikte vitamin tüketimini tavsiye etmektedir.

Dukan diyeti’nin bir diğer yan etkisi böbrek ağrısıdır. Proteinler kolay bir şekilde parçalanamadığı için vücudunuza bol su / sıvı almanız gerekmektedir. Günlük en az 1.5 litre su tüketmeniz zorunludur. Eğer bu miktarın altında kalıyorsanız böbreklerinizde ağrı hissedebilirsiniz.

Diyete başlayan kadınlar regl düzensizliği ile ilgili tecrübeler yaşamıştır. Diyetin ilerleyen günlerinde bu durum da ortadan kalkmaktadır.

Bir başka yan etki ise saç dökülmesidir. Yine bu durum da sadece dukan diyeti’ne özgü bir durum olmamakla beraber, protein bazlı diyetlerin genelinde görülen bir etkidir. Bunun için çeşitli bitkisel şampuanlar, özel şampuanlar, özel saç bakım ürünlerinin yanı sıra vitamin kullanmanız önerilmektedir. Saç dökülmesini önlemek için B vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Görülen Yan Etkiler:

Dukan diyeti halsizlik – yorgunluk
Dukan diyeti saç dökülmesi
Dukan diyeti adet düzensizliği

Dukan diyeti protein ağırlıklı bir diyet olduğu için çok büyük bütçeler ile diyeti yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bu doğru bir bilgi değildir. Dukan diyeti her ne kadar protein ağırlıklı bir diyet olsa da size her gün pirzolalar, yengeçler, kilo kilo etler yemenizi önermez. Bu durum tamamen sizin bütçeniz ile orantılı bir durumdur. Dukan diyeti’ni yapan arkadaşlarımızın çok büyük bir çoğunluğunun öğrenci olduklarını söyleyebiliriz. Tavuk ürünleri, süt ürünleri ve yulaf kepeği ile oldukça doyurucu, sağlıklı ve düşük bütçeli menüler çıkartmanız mümkündür.

Eğer kilo vermek ve yağlarınızı yakmak istiyorsanız kan şekeri seviyenizin 90-120 aralığında olması gerekiyor. Bu aralıkta kilo verebilir ve yağ yakabilirsiniz. Eğer kan şekeriniz 60 ve altına düşerse açlık, yorgunluk, göz kararması, baş dönmesi ve hatta baygınlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dukan diyeti’nde şeker kullanımına izin verilmiyor. Bu şekerler sadece abur cubur yiyeceklerde yer alan şekerler veya bizim bildiğimiz toz / küp şekerler değildir. Şeker tüketiminin izinli olmamasının sebebi kan şekeri seviyemizi kontrol altında tutabilmek ve yağlarımızı yakarak zayıflayabilmektir. Tükettiğimiz ekmekler, meyveler, kekler, pastalar, içtiğimiz meyve suları, gazlı içecekler… Bunların hepsi yüksek oranlarda şeker içerir ve kesinlikle tüketilmesine izin verilmemektedir.

Dukan diyetinde sebzeler seyir evresinde, meyveler ise güçlendirme evresinde devreye girmektedir. Ve sadece belirli sebze, meyvelerin tüketimine izin verilmiştir. Yemek yemeden, aç kalarak diyet yapmanızın hiç bir mantığı yoktur. Bu şekilde yaptığınız diyetler sağlığınızı bozar, sizi fiziksel ve mental olarak çok olumsuz durumlara sürükler. Dukan diyeti’nde porsiyon sınırının olmamasının bir nedeni budur. Dukan diyeti ile aç kalmadan, yiyerek kilo verir ve yağ yakarsınız. İşlenmiş yağlar, margarinler, kanola yağları, işlenmiş tereyağları gibi yağlar sağlığınız için çok büyük tehlike teşkil etmektedir. Bu tarz yağların tüketimi dukan diyeti’nde yasaktır. Yumurta ve zeytin yağı içinde iyi yağları barındırır bu nedenle diyette kullanılabilir.

Diyet yaparken sigara kullanmak diyetinizi olumsuz etkileyecektir. Beslenme şeklinizi ve spor faliyetlerinizi değiştirmeye sebebiyet vereceğinden diyet süresince sigara tüketiminden uzak durmalısınız. Elinizden geldiğince yapay ürünler tüketmemeye çalışmalısınız. Dukan diyeti’nde light içecekler izinli olsa da günlük 1-2 bardaktan fazla içmemeye özen göstermelisiniz. Bu içecekleri fazla tüketmek duraklamaya ve selülite sebep vermektedir. Son olarak dukan diyeti’nde kaçamak yapmak yapabileceğiniz en büyük hatadır. Kaçamak yapmamaya özen göstermelisiniz. Tatlı krizlerinizi diyete uygun olan tatlılarla gidermeye çalışmalısınız.

Dukan diyeti ortalama 3-5 ay sürmektedir. Güçlendirme evresinden sonra hayatınızı ömrünüzün sonuna kadar sağlıklı bir şekilde geçirmeniz için ve verdiğiniz kiloları geri almamak için koruma evresi yapmanız gerekmektedir.

Kaynak:dukandiyeti.co