DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

Reklamlar

 

Doğum kontrolü kadınların gebe kalmasını önlemek gebelik olasılığını azaltmak ya da istedikleri zaman çocuk sahibi olmalarına imkân veren çeşitli yöntemlerin tümüne birden verilen addır.

Bu amaç doğrultusunda çeşitli doğum kontrol yöntemleri kullanılmaktadır. Sitemiz bu doğum kontrol yöntemleri için rehber niteliğinde, sizlere yardımcı olmak amacıyla hizmetinizdedir. Çeşitli doğum kontrol yöntemleri arasında kendinize en uygun yöntemi seçmeye çalışın. Terchler her çiftte farklılık gösterdiği gibi bazı korunma yöntemlerinin yan etkiside vardır. Bu yüzden araştırıp en iyisini, size göre en uygununu bulmanızı öneririz. Kısaca en doğru tercih çiftlerin en kolay uyguladıkları ve yeterli sonuç alabilecekleri yöntemlerdir.

Erkekler tarafından en sık kullanılan ve en güvenli teknik kondom ya da diğer bir deyişle prezervatiftir. Prezervatif veya kondom, gebelik veya belsoğukluğu, frengi ya da AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek amacıyla en çok cinsel ilişki sırasında kullanılan bir tür bariyer doğum kontrolüdür.

Cinsel temas sırasında erkek cinsel organının sertleşmesi ardından takılan lateks ya da poliüretan kılıftır.

Prezervatifin kadınlar için kullanılan modeli de mevcuttur.

En sık kullanılan bir yöntem de doğum kontrol haplarıdır.

Ağızdan alınan hem gebelikten korunmayı hem de hormonları dengelemeyi amaçlayan 21 günlük haplardır. Her 21 günlük sirkülden 7 günlük ara verilir bu aralıkta kadın suni olarak regl (aylık kanama) olur.

Spiral son derece kullanışlı bir korunma yöntemidir. Rahim içerisindeki gebelik yatağının düzenini bozar, inceltir ve embriyonun yerleşmesini engellerSpermler üzerine direkt toksik etki gösterir ve yumurtayı döllemesinin önüne geçer.Rahim ağzındaki salgıyı kalınlaştırıp spermin yumurtaya ulaşmasını engeller

Spirallerin üç ayrı tipi bulunmaktadır. Bunlar:

Spiral takılması genellikle ağrısız bir işlemdir. Ağrısız olması için adet döneminde takılması tercih edilir. Bazen rahim ağzını biraz genişletmek gerekebilir. Bu durum varlığında rahim ağzına anestezi yapmak gerekecektir. 

Ancak bazı hastalarımız  kesinlikle takılımını ve bu esnada olabilecek olan ağrıyı duymak istememekte ve muayenehane şartlarında genel anestezi ile spiral takılabilmektedir.

İnert spiral direkt itilerek takılır. Bakırlı RİA’nın bakırlı kollarının  bükülerek hazırlanması gerekir. Hormonlu olanın ise takılmasını sağlayan taşıyıcı sistemi vardır.

Takılma işlemi bitirildikten sonra spiralin ipi rahim ağzından 1.5-2 cm mesafede kesilir. Bu iplerin spiral çıkartılmasında önemi büyüktür. İplerin olmaması veya kopması durumunda spiralin çıkartılması oldukça zorlaşabilecektir.

Takıldıktan sonra 1.ve 3. ay ve ilk yıl sonrasında yılda bir kontrol olunmalıdır. Bu kontrollerde enfeksiyon olup olmadığı, spiralin duruş yeri ve iplerinin görülüp görülmediği değerlendirilir.

Kullanılan RİA’ya göre yan etkileri değişiktir. Bunları en sıktan aza doğru sıralayacak olursak;

Reklamlar

 Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Henüz tanı konmamış vajinal kanamaları olan bayanlar Gebelik veya gebelik kuşkusu olanlar.Aktif ya da tekrarlayan genital organ iltihabı (pelvik enfeksiyon) olanlar.AIDS’li veya immün sistemleri iyi çalışmayan hastalarRahim ağzı veya rahimde kanseri olduğu bilinene hastalar spiral taktıramazlar.

Daha önce doğum yapmamış olanlar.Rahim ağzında yarası olan bayanlar.Çok eşli cinsel yaşam veya eşi çok eşli bir cinsel yaşam süren bayanlar.Herhangi bir nedenle antikoagulan (kan pıhtılaşmasını azaltıcı) ilaç kullanan kadınlar bakırlı RİA kullanamazlar. Bu durumlarda adet kanaması miktarını azaltan hormonlu RİA'lar kullanılabilir. Rahim myomları olan bayanlar.Bakıra allerjik olduğu bilinen veya çok ender görülen bakır metabolizması bozukluğu (Wilson Hastalığı) olan bayanlar. Rahimde bir konjenital anormaliği olan bayanların spiral kullanması sakıncalıdır.

Bu üç ana yöntem harici diğer yöntemler de şunlardır;

Kondom: Erkek  
Kondom: Kadın  
Spermisid fitiller  
Takvim yöntemi  
Geri çekme  
Diyafram  
Rahim içi araç (Spiral)  
Doğum kontrol hapı  
Minipill  
Tüplerin bağlanması  
Erkek kordonlarının bağlanması  
Norplant  
Depo-Provera (3 aylık aşı)

Diğer bir yöntemde tüplerin bağlanmasdır. Kadında yumurta kanalları küçük bir işlemle bağlanır. Bunun için her zaman kadının bayıltılması gerekmez. Karında kesi yapılacak yer uyuşturulur. Hiçbir ağrı olmaz. Hastanede yatmak gerekmez. İşlemden sonra biraz dinlenip aynı gün evine gidebilir.

İlgili Konular

Bakırlı Spiral (Ria)

Hormonlu Spiral (Mirena)

Spiralin Yan Etkileri

Kimler Spiral Taktıramaz?

Spiralin Kayması ve Gebelik

Spiralin Takılma Zamanı Nedir?