Fetoskopi

Reklamlar

Her anne için bebeğinin sağlığı, en çok özen gösterdiği konuların başında gelmektedir. Hamilelik dönemi esnasında bebelerde oluşma ihtimali olan hastalıkların, doğumdan önce tespit edilmesi son derece önemlidir.

Böylece erken dönemde hastalığa tanı konarak, uygun tedaviye erken başlanması sağlanmaktadır. Fetoskopi yöntemi anne karnındaki bebekleri muayene etmek ve bebeği görüntülemek için kullanılan bir yöntemdir. Kesin sonuçlar verdiği için hekimler tarafından güvenle kullanılan bir yöntem olan Fetoskopi, bebeğin daha sağlıklı dünyaya gelebilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaktadır.

Fetoskopi yöntemi hekimin tercihine göre karın bölgesinden ya da rahmin içerisinde uygulanmaktadır. Bu bölgeye neşter yardımı ile açılan küçük bir delikten içeri sokulan tüp, direk olarak anne karnındaki bebek ile temas kurmaya yaramaktadır. İçerisinde mercek bulunan bu tüp sayesinde, bebeğin net olarak resmi çekilebilmektedir. Ayrıca bebekten kan ya da doku örnekleri alınmasını gerektiren durumlarda fetoskopi yöntemi bir numaralı tercihtir.fetoskopi

Anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu incelemek için yapılan doku ve kan testlerini için fetoskopi kullanımı, genellikle gebeliğin 15. Haftasından sonra uygulanmaktadır. Altının çizilmesi gereken nokta; fetoskopi tekniğinin “kesinlikle” uzman bir hekim tarafından yapılması gerektiğidir. Bu uygulamada bebeği kaybetme riskinin %4 olduğu, yapılan araştırmalarca saptanmıştır.

Reklamlar