Gebelik Muhayeneleri

Reklamlar

 

Hamile olduğunuzu düşünüyor ve belirtileri varsa hemen kendinize bir kadındoğum uzmanı seçip ilk kontrollere gitmelisiniz. Gebeliğinizin sonuna kadar kontrollerinizi bir uzman eşliğinde geçirmeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. ilk muayenede , tüm gebelik takibi boyunca yol gösterici olmak üzere bir takım kan ve idrar tahlilleri istenir. Gebelerde belirtisiz idrar yolu enfeksiyonu sık olduğundan daha sonraki takiplerde her ay bir kez idrar tetkiki istenir . İlk muayenede ultrason ile gebeliğin değerlendirilmesinde vajinal yol tercih edilir. İlk ultrasonda gebelik kesesinin düzenli olup olmadığı, kese arkasında kanama olup olmadığı ve fetusun kalp hareketlerinin olup olmadığı incelenir. Gebeliğin 13. haftasına kadar ultrason incelemelerinde vajinal yol tercih edilirken bu haftadan sonra gebelik pelvis dışına çıktığından karından yapılan ultrason daha uygundur. Bu haftadan sonra vajinal ultrason sadece erken doğum tehdidinde rahim boynu uzunluk ve açıklığını değerlendirmede kullanılır.

Gebeliğin 11-13. haftalarında ultrasonla yapılan özel bir muayene olan ense kalınlığının ölçümü ile bebekte zeka geriliğinin sebebi olan Down sendromu taraması testi yapılır.. Bu haftada ikili test denen bir yöntem ile Down sendromu için risk varsa bu belirlenir.

15-18. haftalarda yapılan "üçlü tarama testi" ile Down sendromu taraması yanında nöral tüp defekti yani bel kemiğinde açıklık taraması da yapılır. Bu haftada ultrason ile detaylı ilk anomali taraması yapılacaktır. Üçlü tarama testin sonucunda risk belirlenirse veya ileri anne yaşı açısından risk varsa (35 yaş üzeri anne adayı) amniyosentez ile genetik inceleme bu haftalarda yapılır.

20-24. haftalarda ultrason ile detaylı anomali taraması yapılır. 24. hafta da gizli şeker tarama testi yapılır. 50 gr glikoz ile yapılan bu testte glikoz içildikten 1 saat sonra kan şekeri ölçülür. Bu test üçlü test gibi bir tarama testidir. Eğer bunun sonucu anormal çıkarsa (140 mg/dl'nin üstü) tanı testi için 3 saatlik 100 gr glikoz testi yapılır. Bu testte açlık, 1., 2. ve 3. saat kan şekerleri sonuçlarına göre değerlendirme yapılır. Tam kan sayımı da bu haftada gerek görülürse tekrarlanabilir. Ayrıca, gebelik başında yapılan Toksoplazma ve Rubella testlerinde antikorlar negatif ise yani bağışıklık yoksa bu haftalarda bu testler de tekrarlanabilir. Kan uyuşmazlığı olanlarda 28. haftada İndirekt Coombs testi uygulanır. Etkilenme yoksa sonraki etkilenme riskini önlemek için koruyucu amaçlı kan uyuşmazlığı koruyucu aşısı yapılır.

32-36 hafta arasında artık 2 haftada bir, 36 haftanın üstünde haftada bir kontrollere geleceksiniz. Normal doğumun beklendiği olgularda 40 haftanın üstündeki gebeliklerde bu sıklık haftada 2 gün olabilir. Bu haftalardan sonra bebek iyilik testleri gerekirse daha önce yapılmaya başlanır.

Doğum belirtileri varsa 38 haftada vajinal muayene ile bebeğin doğum kanalına girip girmediği, rahim ağzında açıklık olup olmadığı, normal doğum için bir engel olup olmadığı değerlendirilir.

<<Gebelikte yapılan testler>>

Reklamlar

Gebelikle İlgili Ek Bilgiler

Gebelikte Şeker
Gebelik Muhayeneleri
Gebelikte Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler
Gebelikte Kanama
Gebelik Döneminde Kalsiyum Tüketimi
Gebelik Döneminde Omega ııı
Çin Takvimi İle Gebelik Hesaplama
Ne Kadar Sürede Hamile Kalınır
Çocuk Yapmak için Çok Seks Yapmak Gereklimi?