Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 10. Haftası

 

 64-65. Hamilelik Gününüz

Gebeliğin 10. Haftasında bebeğinizin organlarının tamamı şekillenmiştir. Doğum sonuna doğru anneden bağımsız yaşayabilecek olgunluğa ulaşır. Bebeğinizdeki fiziksel gelişim riskleri azalmakla beraber dikkatli olmaya devam etmeniz gerekmektedir.

Gebeliğin 10. Haftasında gaz problemleri yaşayabilirsiniz. Mesela kuru fasulye, yeşil yapraklı sebzeler kepek ve lif içeren yüksek tahıllı yiyecekler gaz oluşumuna başlıca etkendir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız buna sebep olan yiyecekleri fazla tüketmemeye özen gösterin.

66-67. Hamilelik Gününüz

Bu haftaya kadar bebeğe embriyo denirken bu haftadan sonra artık fetus diye adlandırılır, 10. haftadan sonraki döneme fetal dönem denir. 10. haftada bebek artık rahim içerisinde amnion sıvısı içinde hareket etmeye başlar ancak anne henüz harketlerini hissedemez, ultrason ile hareketler görülebilir.

hamilelik 10. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBelinizin kalınlaşması daha da artmıştır, bu görünüm fazla yemek yemenizden kaynaklı değil bebeğinizin büyüdüğünün bir göstergesidir ve her geçen gün daha da büyüyecektir. Önceki haftalardan giyinmeye başladığınız lastik belli giysileriniz işe yaramaya devam edecektir.

Bebeğinizin yaşamsal organları doğum sonrası olması gereken yerlerdedir ve hamileliğin sonuna kadar yaşamsal organları olgunlaşıp gelişimine devam edecektir. Hamileliğin 10. Haftasında bebeğinizin el ve ayak parmakları tam olarak oluşmuş, tırnakları gelişmeye başlamıştır. Bebeğiniz erik boyutuna ulaşmıştır. Bileklerini esnetebilir ve kollarını dirseklerinden bükülebilir.

Hamileliğin 10. Haftasında ve bundan sonraki haftalarda daha sinirli ve agresif olabilirsiniz ama endişelenmeyin bu sadece sizde görülen bir durum değil sizin gibi bir çok anne adayının aynı durumda olduğunu bilmeniz gerekir.

68-69. Hamilelik Gününüz

Gebeliğin 10. Haftasında bebeğiniz ileride yutmaya başlayacağı amniyon sıvısını sindirebilmek için midesine sindirim sıvıları salgılamaya başlamaktadır. Böbrekleri ise kanı süzüp idrarı üretir artık.

Hamileliğinizin bu döneminde bebeğinizin başı vücuduna oranla hala büyüktür ve bu haftadan itibaren boynu oluşup yüz kemikleri şekillenir. Yüz şekillerinin oluşmaya başlaması bebeğinizi ultrasyonda daha net görmeniz anlamına gelir.

Düşük riskinin atlatılmasıyla annenin aklını kurcalayan sorular da gündeme gelmeye başlar. Bu anın tadını çıkarın ve bebeğinizi kucağınıza alacağınız anı düşünün. Hamileliğinizin 10. Haftasında bebeğiniz doğum sırasındaki şeklinin çok küçük boyutuna kavuşmuştur. Bu dönemde bebeğinizde meydana gelen değişiklikler onun büyüme ve olgunlaşmasına yönelik olacaktır.

70. Hamilelik Gününüz

Gebeliğin 10. Haftasında bebeğinizin diş tomurcukları, gözleri, iç ve dış kulağı tam olarak gelişimini tamamlar ve vücudu çok ince bir tüy tabakasıyla kaplanır.

El ve ayak eklemleri, diz, dirsek, parmaklar oldukça şekillenmiştir. Henüz bu kadar erken haftada bile bebek eline dokunan bir cismi tutma refleksini edinmiştir. Dış kulak ve üst dudak şekillenmiştir. Bu haftada gerçekleşen en ilgi çekici olaylardan birisi bebeğin kuyruk kısmının düzleşerek görünmez hale gelmesidir. Bebek nefes alıp verme hareketleri yapar, bunu hava ile değil amnion suyu yutarak yapar ve ilk defa idrar yapmaya başlar.

Bu haftada eğer bebeğinizin cinsiyeti erkekse, testisleri görevine başlayıp erkeklik hormonu olan testesteronu salgılamaktadır.

Sonraki Hafta>>

 

<

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.