Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 11. Haftası

 

 71-72. Hamilelik Gününüz

11. haftadan doğuma kadar olan döneme fetal dönem denir. Hamileliğinizin bu döneminde artık bebeğinizin cinsiyetini ultrason sonucu öğrenebilirsiniz. Bebeğin cinsiyetinin tamamen babayla alakalı olan ve 3. haftada gerçekleşen bir durum olduğunu bilmeniz gerek.

Bu haftanın en önemli olayı 11-14 hafta tarama testi olarak da bilinen ikili tarama testidir. Çünkü bu testle bebeğinizin ense kalınlığı da ultrasonda ölçülür ve beraberinde kanda ölçülen bazı maddeler bilgisayara girilerek "Down sendromu" riski belirlenir.

 

73-74. Hamilelik Gününüz

Gebeliğin 11. Haftasında çabucak uzayıp sürekli dökülmekte olan saçlarınız bir uyku evresine girer. Bunun yanı sıra daha kısa sürede uzayan tırnaklarınız da gözünüzden kaçmaz, bütün bunların sebebi hamilelik sonucu salgılanan hormonlarınızdır. Hamileliğiniz ilerledikçe artık kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. İlk 3 ayda yaşamış olduğunuz bulantı, kusma ve yorgunluk gibi sıkıntı veren durumları geride bırakıp kendinizi daha iyi hissedeceğiniz günler başlıyor. Hamileliğin 11. Haftası artık kilonuzda artışlar başlar.

Bebeğin kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemi işlevsel hale gelmiştir. Bebek 11. haftadan itibaren fetal dönemin başlamasıyla artık hızlı büyüme  ve olgunlaşma sürecine girer ve doğuma hazırlanır.

75-76. Hamilelik Gününüz

hamilelik 11. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsü11. Haftadan sonra mide bulantılarınızda azalma olur ve siz de artık eski halinize dönüp yemek yemekten zevk alır hale dönersiniz. Hele de içinizde yavrunuzun büyüdüğünü düşünmeniz ve yediğiniz besinlerin onun büyümesi için gerekli olduğunu bilmeniz sizin yemeğe çok başka bir boyutta bakmanızı sağlayacaktır.

Gebeliğin 11. Haftasında bebeğinizin dış cinsiyet organları da oluşmaya başlar ve eğer bir kızınız olacaksa yumurtalıkları bu hafta gelişmeye başlayacaktır. Tüm hayatı boyunca sahip olacağı yumurta sayısı da şimdiden belli olur.

Hamileliğinizin 11. Haftasında bebeğinizin boyu 5cm civarındadır. Doğumdaki halinin küçük bir kopyası gibidir adeta. Bebeğinizin gözleri yüzünün tam ortasına gelmiştir ve alın çıkıntısı çok azdır. El ve ayak parmakları artık rahatlıkla görülebilir ve parmakları birbirinden ayrılmıştır.

Bebeğiniz artık büyümeye başladığı için leğen kemiğinizde bir doluluk hissedebilirsiniz hele de çok yemek yediğinizde ya da idrara sıkıştığınızda bu duruma daha da çok hissedeceksinizdir. Bu haftadan itibaren bebeğinizin göğüs başları görülmeye başlanır.

77. Hamilelik Gününüz

Kulakları olması gereken yerlere gelip gelişimine devam etmektedir. Bebeğiniz kız ise, bu hafta yumurtalıkları gelişmeye başlayacaktır. Doğumda tüm yaşam boyunca sahip olacağı yumurta sayısı kadar yumurtası olacaktır. Bebeğinizin dış cinsiyet organları da oluşmaya başlar. 12, 13 ve 14. Haftalarda bebeğin boyu şimdiki boyunun iki katına çıkacaktır.

Bebeğin el ve ayak tırnakları gelişmeye başlar, saç folikülleri oluşur.Amniyo sıvısı birikmeye ve böbrekler çalışmaya başlamıştır. Bu sıvı temel olarak sudan oluşur.
Bağırsak duvarlarındaki kaslar besinleri sindirmek için kasılmaya başlarlar.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.