Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 12. Haftası

 

78-79. Hamilelik Gününüz

Bebeğiniz bu hafta hareketlere başlamıştır. Bu hafta eğer bebeğiniz erkek ise penisinin başı içeriye doğru büyümeye başlar. Bebeğiniz nefes alıştırmalarına başlar. Bu esnada akciğerlerine amniyo sıvısı girerek hava keselerinin şekillenmesini sağlar.

Hamileliğinizin bu haftasında iştahınız yerine gelmeye başlayacak, aş ermeye başlayacaksınız.Bebeğinizin boyu yaklaşık 5 cm, ağırlığı 15 gram kadardır.

Hamileliğinizin 12. Haftasında sık tuvalete gitmekten kurtulacaksınız. Önceki haftalarda leğen kemiklerine inmiş olan rahminizin yukarı doğru çıkmasıyla dar alanda sıkışıp kalan idrar torbanıza yer açılacak ve daha sık tuvalete gitmenize gerek kalmayacaktır. İdrara sıkışık ve sırt üstü yatar pozisyondayken rahminizi hissedebilirsiniz.

80-81. Hamilelik Gününüz

hamilelik 12. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüHamileliğin 12. Haftasında bebeğiniz çok küçük olmasına rağmen sürekli hareket ediyor, bükülüyor, tekme atıyor ve dönüyor olacaktır. bu hafta hareketlerini fazla hissetmeyebilirsiniz bunun sebebi bebeğin bel kemiğinin üstünde bulunmasından kaynaklanır.

Göğüs başlarınızın rengi koyulaşır ve vücudunuzun bazı bölgelerinde koyu renkli lekeler görülebilir.

Bebeğin plasentası oksijen ve besin maddelerini süzerek çok önemli olan görevini yerine getirmektedir. Bebeğin erkek veya kız olmasına bağlı olarak dış genital organları şekillenmeye başlar, bir iki hafta içerisinde ultrason ile ayırt edilebilecek hale gelir.

82-83. Hamilelik Gününüz

Bebeğinizin kalın bağırsakları ters yöne doğru dönüp ince bağırsağın etrafını sarar. Bebeğinizin dalağı işlevini yerine getirmeye başlar. Boğaz ve soluk borusu oluşmuştur.

Bu hafta cinsel isteklerinizde bir artış olabilir. Bunun sebebi hormonaldir. Erken doğum riskiniz yoksa hamilelik sırasınca cinsel ilişkiye girmeniz herhangi bir problem yaratmayacaktır. Bu durumun bebeğinize zarar vermesinden korkuyorsanız bu düşüncenizden vazgeçin çünkü bebeğiniz gayet iyi ve korunaklı bir şekilde amniyon sıvısı içerisinde büyümeye devam etmektedir.

Boyu yaklaşık olarak 6-6.5cm civarındadır. Bebeğinizin göz kapakları halen kapalı durumdadır ve başparmağını emmeye başlayabilir. Buradan da anlayacağımız gibi bebeğin emme refleksi doğuştan gelmektedir.

84. Hamilelik Gününüz

12.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutlu,4 boyutluBebeğinizin vücut orantıları düzelmeye başlar. Fakat bacaklar halen kısadır. Kollar normal uzunluğuna ulaşmıştır. Artık bacaklarda normal boyutuna gelince tüm vücut eşit oranda büyüme gösterecektir.

Gebeliğin 12. Haftasında bebeğin kemik iliği; vücudunun hastalıklarla mücadele etmesini sağlayan, bağışıklık sisteminin temel yapısını oluşturan akyuvarlarını üretmeye başlar. 12 ila 18. Haftalar arasındaki bu dönem bebeğinizin beyin gelişimi için oldukça önemli bir dönemdir. Bebeğinizin hipofiz salgı bezi de çalışmaya ve kendi hormonlarını üretmeye başlayacaktır.

Hamileliğin 12. Haftasında bebeğinizin bağırsakları kasılıp gevşeme hareketlerini gerçekleştirerek doğum sonrası sağlıklı sindirim için bol pratik yapmış olacaktır.

Bu haftada bebeğin bütün organları şekillenmiştir, oluşmuştur.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.