Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 13. Haftası

 

85-86. Hamilelik Gününüz

Bebeğiniz artık daha hareketlidir. Başını çevirebilir veya ağzını açabilir.Bu haftadan itibaren bebeğinizin karaciğeri safra üretimine başlıyor. Kan şekerinin dengelenmesinden sorumlu insülin hormonu da bu haftadan itibaren bebeğinizin pankreasında üretilmeye başlanıyor.

13 haftalık bebek, 13 haftalık bebek gelişimi, 13 haftalık bebek kaç cm, 13 haftalık bebek kac cm olur, 13 haftalık gebelik, 13 haftalık hamile karnı, 13 haftalik hamilelik, 13. hafta gebelik, anne karnında bebek gelişimi, Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi, gebelik 13. hafta, gebelikte 13 hafta, Hafta Hafta Bebek Gelişimi, hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, hamilelik 13. hafta, hamilelikte 13 hafta, hamilelikte onüçüncü hafta, on üç haftalık gebelik, onüç haftalık bebek, onüç haftalık gebelik,hafta hafta gebelik,gebelikte 13.hafta video

Bu hafta sindirim sistemiyle ilgili sorunlarınız devam edecektir. Bunun sebebi Progesteron hormonudur. Bağırsaklarınızdaki tembellik ve ağırlık hissinden kurtulabilmek için lifli gıdalar, taze meyve suları özellikle erik ve portakal suyu, bol egzersiz, su, kepekli un ve tahıllı gıdalar tüketmeniz gerekmektedir.

87-88. Hamilelik Gününüz

Bebeğinizin ses telleri hızla oluşuyor. Bugün bebeğinizin saç şekli belli olur. Ayrıca bebeğinizin boynu belirmeye başlar.

Kalp damar sisteminizde dolaşan kan hacmi ve tüm vücut sıvınız %50 oranında artar, kalp daha güçlü ve daha hızlı çalışır. Amaç bebeğe maksimum oksijen ve gıda maddesinin gitmesinin sağlanması, doğumdaki muhtemel aşırı kan kaybı için kan yedeklenmesidir.

Akciğerleri henüz hava ile dolu olmasa da bebeğiniz bu haftalardan itibaren solunum hareketleri yaparak solunum kaslarını çalıştırmaya başlıyor.

89-90. Hamilelik Gününüz

13.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutlu,4 boyutluBebeğiniz artık doğumdan sonraki hayata alışabilmek için pratik yapmaya başlar. Nefes alıp verme, yutkunma ve emme hareketleri yapar. Bu işlemleri yaparken amniyotik sıvıyı yutar.

Hamileliğiniz ilerledikçe karın bölgeniz git gide daha da yuvarlaklaşıp şekillenecek, greyfurt büyüklüğündedir.Gögüsleriniz büyümeye başlamıştır. Önceki aylara oranla daha az karıncalanma hissedebilirsiniz.

Yüzü giderek daha çok insana benziyor ve önceleri adeta bir kuş gibi birbirlerinden ayrık olan gözler orta hatta yaklaşıyorlar.

Başta koku duyusu olmak üzere tüm duyu sistemleriniz daha iyi çalışır. Amaç bebeğinizi tehlikelerden daha iyi koruyabilmektir.

91. Hamilelik Gününüz

Bebeğiniz bu hafta çok hareketlidir. Tekme atar ve siz bunu henüz hissedemeyebilirsiniz. Bebeğiniz erkek ise prostatı oluşmuştur.Bulantılarınız bitmiş, sık tuvalete gitmeleriniz bir müddetliğine sona ermiştir.Karnınız artık belirginleşmeye başlamıştır. Kendinize daha bol kıyafetler almak için alışverişe çıkabilirsiniz.

Ağrılarınız olabilir. İştahınızın yerine gelmesiyle bebeğinizi beslemek için normalden fazla yemek yememenizi tavsiye ederiz. Önemli olan çok yemek yemeniz değil yediklerinizin besin değerinin zengin olmasıdır. Çünkü doğum esnasında alacağınız kiloları doğum sonrasında vermeniz zor olacaktır. Gebelikte Sağlıklı Beslenme.

Bu hafta sonunda bebeğinizin boyu 10 cm. ve ağırlığı tam 25 gramdır

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.