Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 14. Haftası

 

92-93. Hamilelik Gününüz

 Artık ikinci trimester'a girdiniz. Bu hafta bebeğiniz dış dünyaya ayak uydurmak için yaptığı egzersizlere devam eder.Bebek nefes alıp verirken amniyon sıvısını içine çeker ve dışarı bırakır. Amniyon sıvısı her üç saatte bir kendini yenileyen muhteşem bir maddedir. Ayrıca bebeğinizi koruyan ve tüm vücudunu saran tüy tabakası çıkmaya başlar.

Hormon değişiklikleri artık daha çok cilt üzerinde kendini göstermeye başladı. Karnınızın ortasında oluşan, göbek deliğinizin altından kasık kemiğinize kadar uzanan koyu renkli çizgiye linea ligra çizgisi denir. Meme başının etrafındaki halkanın da çapı büyüyüp, rengi koyulaşmış olabilir.

94-95. Hamilelik Gününüz

hamilelik 14. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüÜreme sisteminde de bu hafta bazı gelişmeler yaşanır. Erkek bebeklerde prostat bezi oluşur. Kızlarda yumurtalıklar karın boşluğundan pelvise iner. Ayrıca tiroit bezi olgunlaştığından bebeğiniz bu hafta hormon üretmeye başlar.

Hormonlar bağırsak kaslarınızı gevşettiği için bağırsaklarınız daha yavaş ve daha verimsiz çalışacağından kabızlık şikayeti ortaya çıkabilir. Ayrıca büyüyen uterus da bağırsaklara baskı yapabilir. Beslenmenizde bol sıvı ve lifli gıdalara yer vermek suretiyle bu şikayetlerinizi hafifletebilirsiniz.

95-96. Hamilelik Gününüz

Dawn sendromu riski bulunan ve ikili testi bozuk çıkan hamilliklerde kesin tanı için amniyosentez uygulanır. 14–18 hafta arasında çok ince bir iğne ile tahlil edilmek üzere amniyon kesesinden sıvı örneği alınır. Amniyosentezin çok düşük oranda olsa da(%0,5) düşük riski bulunmaktadır. Bu yüzden konusunda uzman bir doktora yaptırmanızı ve doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

Bebeğiniz bu hafta parmağını emmeye başlayabilir. Bu doğumdan sonra rahatça göğsünüzden süt emmesi için yaptığı bir pratiktir.

Anne adayında bu dönemde cinsel istek oluşabilir. Eğer doktorunuz bir sakınca görmüyorsa cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Hamilelikte cinsel ilişkiye girerken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunları gebelikte cinsel ilişki sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

97. Hamilelik Gününüz

14.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutlu,4 boyutluBu hafta bebeğinizin kemikleri güçlenmeye devam eder.El ve parmaklar tamamen gelişmiştir. Hatta parmak izleri bile oluşmuştur.

Anne adayında görülen halsizlik ve uyku hali artık yok olacaktır. Bulantılar bitmiş rahatça beslenmeye başlanmıştır. Vucudunuz hamilelikle birlikte değişime devam etmektedir. Bu dönemde çatlaklar oluşabilir.

Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 25 gram ağırlığında ve boyu 8-9 cm.

 

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.