Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 16. Haftası

 

99-100. Hamilelik Gününüz

 Bebeğinizin down sendromu riskini belirleyen üçlü test bu hafta ile 18. hafta arasında yapılır. Eğer ikili testiniz sorunsuz ise doktorunuz üçlü test istemeyebilir. Fakat ikili testinizde dawn sendromu riski fazla iise üçlü test yaptırmanız şarttır. Üçlü testinizde down sendromu riskli çıkarsa bu sefer doktoru uz sizi amniyosentez yaptırmanız için yönlendirecektir. Amniyosentez karnınızdan özel ince bir iğne yardımıyla bebeğin içinde bulunan sıvıdan örnek alınmak kaydı ile bebeğin genetik incelemesi sonucu kesin tanı ile dawn sendoru olup olmadığı belirlenir.

Anne adayında bu haftada ciltte değişim olabilir. Gebelik maskesi dediğimiz yüzde oluşan leke belirebilir. Bu leke güneşe maruz kalan hamilelerde daha sıklıkla görülür. Bazı anne adaylarında yüzde çiller çıkabilir.

101-102. Hamilelik Gününüz

16.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluBebeğinizin en hareketli olduğu dönemdesiniz. Henüz boyutları küçük olduğunda amniyo kesesinin içinde rahatça hareket eder. İlerleyen aylarda yeri daralacağından hareketleride zorlaşır.

Bebeğinizin tırnakları uzamaya başlamıştır. Bol bol hareket eder. Kas ve kemikleri güçlenmeye devam eder.

Anne adayı sağlıklı beslenmeye özen göstermektedir. Bu dönemde düzensiz beslenme anne sağlığında sorunlara yol açabilir. Kabızlık riskini en aza indirmek için bol miktarda sıvı tüketmelidir.

103-104. Hamilelik Gününüz

Bebeğinizin hareketleri artmış ve kuvvetlenmeye başlamıştır. Bu dönemde anne adayı artık bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlar. İlk gebeliği yaşayan anne adayları bu dönemde hissetmeyebilirler.

105. Hamilelik Gününüz

.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutlu,4 boyutluBu haftadan itibaren anne adyında nefes darlığı hissedilebilir. Bu nefes darlığına biz nevrotik solunum diyoruz. Nevrotik solunumda anne adayı nefes alırken bir anda nefes alamamaya başladığını hisseder. Bu tamamen psikolojiktir. Telaş yapmadan rahatça nefe almayı deneyin. Nefes alamayacağınızı asla düşünmeden hiçbirşey olmamış gibi davranın. Bu şekilde üstesinden geleceksinizdir.

Bebeğiniz bu dönemde hızla büyümeye devam eder. Artık 17 cm ve 110 gr olmuştur.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.