Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 18. Haftası

 

113-114. Hamilelik Gününüz

Bebeğiniz bu hafta sonunda 20 cm ve 210gr dır.

Artık göbek deliğinizin altında rahminizi hissedebilirsiniz. Parmaklarınızı yan taraflara koyarsanız ve ölçerseniz, göbek deliğinizin altında yaklaşık iki parmak genişliğinde olduğunu anlarsınız. Rahminiz artık bir kavun kadardır veya birazcık daha büyüktür.

Bu dönemde tansiyon problemleri yaşayabilirsiniz. Özellikle düşük tansiyon. Bu yüzden sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz.

115-116. Hamilelik Gününüz

hamilelik 18. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBuhaftaya kadar ki kilo alımınız 4 ila 5.5 kg. olmalıdır. Ancak bu değişir. Eğer bundan daha fazla kilo aldıysanız doktorunuzla konuşun. Bir beslenme uzmanı ile görüşmeniz gerekebilir.

Önerilen miktardan daha fazla kilo almak, hamileliği ve doğumu sizin için zorlaştırabilir. Ayrıca alınan fazla kiloları vermek almaktan daha zordur.

Ne yediğinize dikkat etmeye devam edin. Size ve bebeğinize besin sağlayan gıdalar seçin.

Hamileliğin 18. Haftasında gereğinden fazla kilo aldıysanız hamilelik çatlaklarınız oluşmaya başlayabilir. Bu durum aşırı kilo alıp vermekten de olur. Hamilelik çatlaklarını susam veya badem yağı sürebilirsiniz. Bunu önlemek için kremlere avuç dolusu paralar harcamanıza gerek yoktur. Pek işe yaradıkları söylenemez.

117-118. Hamilelik Gününüz

18.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluİştahınızın git gide arttığı bir dönemdesiniz. Bu haftadan sonra çok fazla yiyip aşırı kilo almamaya dikkat etmelisiniz. Aldığınız fazla kiloları ileride vermekte zorlanabilirsiniz.  Sindirimi kolay enerji değeri yüksek besinler tüketmenizde yarar var.

Hamileliğin 17. Haftasında emme ve yutkunma gibi ağız hareketleri yapan bebeğiniz 18. Haftada başparmağını emmeye başlayabilir. Emme refleksi doğuştan gelen yaşamsal bir reflekstir. Bu hareketini kontrole gittiğinizde ultrasonda da görebiliriz.

Uyurken horlama gibi bir durum karşılaşırsanız bunun sebebi burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığını gidermek için tuzlu su spreyi kullanmanızda yarar var. Uyurken yan yatmanız ve bu spreyleri kullanmanız horlamayı engeller.

Hamileliğin 18. Haftasında rahminiz bir kavun büyüklüğünde ve göbek deliği ile kalça kemiği arasındadır. Uzun süre ayakta kalmanız günün sonunda bedeninizi yorgun hissetmenize neden olur.

119. Hamilelik Gününüz

18.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluHamileliğin 18. Haftasında bebeğinizin kıkırdak olan kemikleri artık sertleşmektedir. Kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için bu haftadan sonra bol süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

Hamileliğiniz istem dışı olduysa bundan sonraki haftalarda bebeğinizin kıpırtılarını hissettikçe bebeğinizle aranızdaki bağlar güçlenecek ve hamilelikten zevk almaya başlayacağınız bir dönem sizi bekliyor olacaktır.

Bebeğiniz büyüyüp hareketlendikçe yeri dar gelmeye başlayacaktır. Plasenta, göbek kordonu ve amniyon sıvısı bebeğiniz doğana kadar rahminizde yerini daraltacaktır. Ama rahminizin esneme özelliği sayesinde bebeğiniz rahatça hareket edecektir. Ve her hareketini daha rahat hissedeceksiniz.

Kan hacminiz arttıkça kalbinizin bu kanı vücudunuza pompalayabilmesi için çok çalışmaktadır.Sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.