Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 20. Haftası

 

127-128. Hamilelik Gününüz

Gebeliğinizde 20. haftaya geldiniz. Artık bebeğinize kavuşma yolunu yarıladınız. Bu hafta bebeğinizin bacak boyu vücuduna orantılı hale gelir. Kaslar daha da kuvvetlendiğinden attığı tekmeleri kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Bu haftadan sonra gebeliğin sona ermesi düşük olarak değil erken doğum olarak isimlendirilir. Bebeğin tüm organlarının ve kalbinin değerlendirildiği malformasyon ultrasonografisi ya da başka bir isimle ikinci düzey ultrason için ideal zaman 20. haftadır.

129-130. Hamilelik Gününüz20.hafta gebelik usg görüntüsü

Eğer bebeğiniz kız ise bu hafta rahim gelişmeye başlar yumurtlama başlamıştır.

Artık bebeğiniz yeni doğmuş bir bebek gibi uyku ve uyanıklık dönemlerinden geçer.Hareketlilik durumundan uykuda olup olmadığını anlayabilirsiniz. Rahim yüksekliği ise göbek hizasındadır. Karnınız dışarıdan bakıldığında da iyice fark edilir duruma artık gelmiştir.

131-132. Hamilelik Gününüz

hamilelik 20. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBu hafta bebeğinizin kalp atışları daha da belirginleşir. Sırt üstü uzanıp elinizi karnınıza koyarak bu kalp atışlarını hissedebilirsiniz.

Göbek deliğiniz hizasında bulunan rahminiz her hafta yaklaşık bir santimetre yukarı çıkmaya devam edecektir. Nefes almakta zorluk çekebilirsiniz.

Bebeğin koku, tat, işitme, görme ve dokunma duyuları iyice aktif olmaya başlar. Kaşlar ve saçlar iyice belirginleşir. Gözler, göz kapakları tarafından örtülmeye devam eder ve sıkıca kapalıdır. Bebeğiniz sık sık göz kırpar.

 

133. Hamilelik Gününüz

hamilelik 20. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüErkek bebekteki testisler karın boşluğundan torbalara doğru inmeye başlar.

Göbek deliği ile kasık arasında siyahlık belirmeye başlar.Buna linea nigra adı verilir ve doğumdan sonra kaybolur. Bu dönemde çatlaklar oluşabilir. Oluşan bu çatlaklar doğumdan sonra kaybolmaz kalır.

Normalde bir bebek saatte en az 2 kez hareket etmelidir.

Bebeğin ağırlığı yaklaşık 250–450 gram arasındadır. Boyu 25 cm olmuştur.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.