Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 21. Haftası

 

134-135. Hamilelik Gününüz

21. haftaya gelinildiğinde bebekte görülen hızlı gelişim yavaşlar. Bu haftada en önemli olay kalp kasının güçlenmesidir. Bebeğinizin kalbi, kanı çok daha etkili şekilde pompalamaya başlamıştır. Sizin dolaşımınızdaki kan miktarındaki artış nedeni ile ayaklarda ve ayak bileklerinde şişmeler olabilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Bol bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyiniz. Gebelikte Ayakta Görülen Şişme başlığından bu konuyu detaylı inceleyebilirsiniz.

Bebeğinizin büyümesine bağlı olarak karnınızda büyümeye başlar.Artık her hafta 1 cm büyüyecektir.Bu durum anne adaylarında karın bölgesinde kaşıntıya sebep olabilir. Bunun sebebi büyüyen karnınızın ciltte gerilme oluşturmasıdır. Bu dönemde özellikle karın bölgesinde çatlaklar oluşabilir.

136-137. Hamilelik Gününüz21.hafta gebelik usg görüntüsü

Karın boşluğu içerisinde büyüyen uterusun diğer organlar ile birlikte diyafram kasını da sıkıştırması sonucu pek çok gebe bu dönemde nefes darlığı ya da çabuk nefes nefese kalma sorunu yaşayabilir.

Bu haftadan itibaren bebeğinizin oynama sıklığı ve hareketlerinin hissedilebilirliği artar. Bebeğinizin dış dünyaya olan hazırlığı bu haftada devam eder. Bol bol egzersiz yapar.

138-139. Hamilelik Gününüz

hamilelik 21. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBu haftadan itibaren demir desteğine başlamanızda fayda var. Diyet ile aldığınız demir gebelikte size yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle mutlaka dışarıdan destek almalısınız.21. haftaya kadar 5 kg almış olmalısınız.

Bebeğiniz seslere özellikle de yüksek seslere tepki vermeye başlar. Artık sizin sesinizi duyabilir.

 

140. Hamilelik Gününüz

hamilelik 21. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBu hafta sırt ve bel ağrılarınızdan şikayet edebilirsiniz. Büyüyen bebeğinize yer açmak için pelvis öne doğru eğilmesinden kaynaklanır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi Gebelikte Bel Ağrıları bölümünde bulabilirsiniz.

Bebeğiniz aralıklarla uyuyup uyanır. Bunu hareketlilk durumundan anlayabilirsiniz.

Bebeğiniz bu hafta 400 gr ve boyuda 27 cm'dir.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.