Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 22. Haftası

 

141-142. Hamilelik Gününüz

Artık bebeğiniz sizi duyabilir ve duymakla kalmaz seslere tepki de verebilir. Bebeğinize müzik dinletme, kitap okuma ve bol bol konuşma vakti gelmiştir. Bebeğiniz aşırı ve ani seslerde tepki verebilir. Bu yüzden bebeğinize daha çok klasik müzik dinletmenizi tavsiye ederiz.

Bu hafta bebekte kaş ve kirpiklerin oluşması tamamlanır.

Karnınızın büyümesine bağlı olarak bel kavisiniz de içeri doğru genişlediğinden vücudunuzun denge merkezi yer değiştirmektedir. Gebelik hormonlarına bağlı olarak parmak eklemlerinize kadar tüm eklemlerinizde gevşemeler olacaktır. Bu size bel ağrısı olarak yansıyabilir.

143-144. Hamilelik Gününüz

hamilelik 22. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsü

22. haftada bebeğinizin vücuduna oranla büyük alan kafası artık gövdesiniz uzamasıyla normal oranına ulaşmaya başlar. Eğer bebeğiniz erkekse testisler bu hafta aşağıya yani torbaya inmiştir.Artık sperm üretimi başlamıştır.

Rahiminiz bu haftadan itibaren göbeğinizin iki parmak üstündedir. Bu hafta diş etlerinde bir hassasiyet ve kanama görülebilir. Doktorunuz bu haftalarda size demir takviyesi için destekleyici ilaçlar vermiş olmalıdır. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmaya ve doktorunuzun size yaptığı tavsiye ve önerilere muhakkak uyunuz.

145-146. Hamilelik Gününüz

Bebeğinizin beyin gelişimi 22. haftada biraz daha hızlanır. Dokunma hissi oluşur.

Kanama, bebeğin hareketlerinde azalma, ellerde uyuşma ve bebeğin hareketlerini hissetmediğinizde hemen doktora başvurmalısınız.

Bebeğiniz elleriyle dokunarak öğrenmeye anlamaya başlar. Ellerini ağzına götürebilir. Ayaklarını veya başını tutabilir. Şanslı ieniz kontrolünüz esnasında ultrasonda görebilirsiniz.

147. Hamilelik Gününüz

hamilelik 22. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBu hafta karnınız çıkmaya başladığından ve artık bebeğiniz büyümeye hızla devam ettiğinden sizin hem bebeğiniz hemde kendi vücut sağlığınız için bazı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Artık vücudunuzu yormayacak egzersizler yapmaya çalışın.

Topuklu ayakkabı yerine düz ve rahat edebileceğiniz ayakkabılar seçiniz. Otrurken mutlaka rahat bir yer seçin ve gerekirse belinize bir yastıkla destek verin.

Bu hafta bebeğinizin boyu 28 cm, kilosu ise 420 gramdır.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.