1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Gebeliğin 23. Haftası

 

Reklamlar

148-149. Hamilelik Gününüz

Kulak içinde yer akan minik kemikler tamamen sertleştiği için bebek çok iyi duyabilir. Bebeğinizle bol bol sohbet edip müzik dinletebilirsiniz. Seslere tepki vermeye başlar.

Bu hafta rahimi yerinde tutan bağların gerilmesinden dolayı karın ağrıları gözlenebilir. Bu ağrılar kısa süreli ve geçici ağrılardır.

150-151. Hamilelik Gününüz

hamilelik 23. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBebeğiniz bu hafta hareketlerinde artış yaşayabilir. Siz bu hareketliliği artık çok rahat hissedebilirsiniz. Bazen az bazen hiç durmadan tekme atabilir. Önemli olan hareket etmesidir. Her bebeğin hareketlilik seviyesi farklıdır. Bazı bebekler durmadan ve kuvvetli bir şekilde tekme atar. Hiç ummadığınız andabelkide uykunuzda tekme atarak sizi korkutabilir.

Bazı bebeklerd tam tersine daha az hareketlidirler. Arasıra veya daha hafif tekme atarlar. Bu durum gayet normaldir. Önemli olan hareket etmesidir. Eğer bebeğinizin hareket etmediğini anlarsanız tatlı birşeyler yiyin özellikle çikolata yedikten 5 dk sonrası hareket hissetmiyorsanız doktorunuza bildirin.

Gözleri tamamen gelişmiş olmasına rağmen renkli kısmı olan iris daha pigmente değildir, yani göz rengi belli değildir.

152-153. Hamilelik Gününüz

hamilelik 23. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBu dönemde aşerme adı verilen olay görülür. Hızlı kilo artımı başlar. Gebelikte aşırı kilo almak, bol bol yemek ne bebeğe nede anneye yarar sağlar. Aşırı kilonun bebeğe bir zararı olmasada anneye zarar verebilir. Aşırı kilolu anne adaylarının doğumu zorlaşır. Vücut ağırlığı arttığında ve bebeğin vücuda eklediği yükle beraber anne adayının hareketliliği kısıtlanır.

Yürümekte zorluk çeker ve çok çabuk yorulur. Anne için en önemlisi alınan fazla kiloların doğumdan sonra verilmesidir. Kilo vermek asla almak kadar kolay olmadığını da unutmayın. Gebeliğiniz boyunca hem size hemde bebeğinize fayda sağlayacak besinleri az az fakat sık sık tüketmelisiniz.Bol bol su içmeyi unutmayın. Gebelikte Sağlıklı Beslenme konulu yazımızda bu konuları daha ayrıntılı bulabilirsiniz.

ucuz bebek ürünleri

154. Hamilelik Gününüz

hamilelik 23. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBebeğinizin bu hafta dudakları iyice belirginleşir. Dudaklarını artık ultrasonda ayırt edebileceksiniz.

Eşiniz elini karnınıza koyduğunda bebeğinizin hareketlerini çok rahat hissedebilir, hatta bu hareketler dışarıdan gözle bile fark edilebilir. Bebeğin başı halen vücuduna göre biraz büyüktür.

Bebeğinizin boyu 29 cm olmuştur. Baş popo mesafesi ortalama 18 cm'dir. Bebeğiniz bu hafta ortalama 450-550 gr aralığındadır.

Sonraki Hafta>>

Reklamlar