Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 26. Haftası

 

168-169. Hamilelik Gününüz

Bu hafta bitiminde artık ikinci trimester bitmiş oluyor ve son tremester 27. hafta ile başlayacaktır. Bu hafta bebeğinizin el ve ayak izleri oluşmaya başladı.

Bu haftada uterusun tepe noktası göbek deliğinin yaklaşık 5 santimetre yukarısındadır. Bebeğin hızla büyümesi ve hareketlerinin daha fazla güçlü olması nedeniyle kaburgalarınızda ve karnınızda ağrılar olabilir.

Bebeğinizin akciğerlerinde hava kesecikleri oluşmaya başladı. Doğumdan hava solumayı sağlamak için akciğerler sürfaktan adı verilen bir madde üretirler. Bu madde, minik hava keseciklerinin çeperlerinin birbirine yapışmasına engel olur. Bu sayede her nefes alış da kesecikler hava ile dolar.

170-171. Hamilelik Gününüz

hamilelik 26. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBel ve kasıklarda ağrıların en sık olduğu dönem gebelik dönemidir. Genellikle rahimin büyümesinden kaynaklanan bu ağrılar, uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan dolayı da olabilir.

Bebeğinizin bu haftadan itibaren göz kapakları iyiden gelişerek açılıp kapanmaya başlar. Ayrıca bebeğinizin göz rengide oluşmaya başlayacaktır. Doğumda bebeğinizin göz rengi ilerde olacağı renkten farklı olarak doğar. 12 aya kadar normal rengini alır. Bazen açık renk gözlü doğan bebeklerin 1 yaşına geldiğinde göz renklerinin artık koyulaştığı görülür. Tam terside olabilir. Koyu renkten açık renge de dönme ihtimali vardır.

Büyüyen bebeğiniz artık ışığa duyarlıdır. Büyüyen karnınızın derisi iyiden gerilip inceldiğinden dış ortamdaki ışık fazla ise veya karnınıza bir ışık tutulduğunda bebeğiniz buna tepki verir. Ultrasonla bakıldığı esnada karnınıza ışık tuttuğunuzda nasıl başını kaçırdığına şahit olursunuz.

172-173. Hamilelik Gününüz

hamilelik 26. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBu hafta yine anne adayında vücudundaki su tutulumuna bağlı ödemler oluşabilir. Ayaklarda özellikle bileklerde şişmeler yaşayabilirsiniz. Bu durumda dinlenmeli kendinizi zorlayacak egzersizlerden kaçınmalısınız. Uzun süre ayakta kalmamalı ve aynı zamanda uzun süre sabit oturmayınız. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye Gebelikte Ayakta Görülen Şişme konu başlığından ulaşabilirsiniz.

Anne adayını zorlayan konulardan biride gebelikte görülen kabızlıktır. Kabızlık dengeli beslenmeyen ve bol miktarda sıvı tüketmeyen her annenin başlıca yaşadığı bir sorundur. Kabızlığa bağlı karın ağrısı, hemoroid oluşumu veya gaz problemleri yaşayabilirsiniz. Kabızlık sorununu gidermek için lif bakımından zengin gıdaları tercih ediniz. Konu ile ilgili detaylı bilgi için Gebelikte Kabızlık başlığını tıklayınız.

174. Hamilelik Gününüz

hamilelik 26. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBu hafta bebeğinizle beraber büyüyen karnınız size bazı sorunlar yaşatabilir. Baş ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı ve karın ağrıları gibi. Sizin en dikkat etmeniz gereken ise kasılmalardır.

Sürekli ve belirli aralıklarla hissedilen kasılmalar belkide erken doğum habercisidir. Böyle bir durumda kasılmalarınızı takip edip hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Bebeğiniz bu hafta 900 gr ağırlığında ve 35 cm boyundadır. Ortalama baş popo mesafesi ise 23-24 cm kadardır.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.