Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 28. Haftası

 

182-183. Hamilelik Gününüz

Artık son tremestara girdiniz. Bebeğinize kavuşmanıza tam 12 hafta kaldı. Belkide daha az. Gebeliklerin çok az bir yüzdesinde 40. haftada doğum gerekleşir. Genellikle 39. haftada gerçekleşen doğumlar fazladır. Sezeryan planlandıysa 38 hafta 3 gün olduktan sonra eğer doktorunuz tarafından yapılan son muhayeneler sonucunda bir sıkıntı yoksa yapılabilir. Normalde 38+3 ten sonra bebeğinizin akciğer gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Bazı durumlarda yapılan sezeryan sonucu bebeğin 40. haftaya girdiğinde bile akciğer gelişiminin tam bitmediği ve solunum sorunları yaşayarak kuveze alındığı görülebilir.

Bu haftada bebeğiniz hızla büyümeye devam edecek ve rahim içini mümkün olduğunca dolduracak. Rahim büyüklüğünüz neredeyse kaburgalarınızın seviyesine ulaştı.

184-185. Hamilelik Gününüz

hamilelik 28. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBu dönemde anne adayını birçok sıkıntı bekliyor olabilir. Bunlar, bacak krampları, varislerde artış ve şişme, basur, varisler, bel ağrıları, ayağınızda şişmeler, mide yanması daha sık şekilde görülür.

Bebeğinizin kaşları gelişimini tamamlamıştır. Vücudu yağ depolamaya devam etmektedir. Bu yağlar doğduktan sonra kendi vücut ısısını ayarlamada oldukça önemlidir.

28. haftada doktorunuz sizden glukoz yükleme testi isteyecektir. Bu testin amacı gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığını yani gestasyonel diabeti araştırmaktır. Yine bu haftada kan uyuşmazlığınız varsa doktorunuza bunu hatırlatın.

186-187. Hamilelik Gününüz

hamilelik 28. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBebeğiniz artık sizin sesinizi tanır ve ayırt eder. Onunla bol bol konuşun. Doğduktan sonra bebekler annelerini tanırlar. Bebeğiniz sizi, sesiniz, ısınız ve kokunuzdan hemen anlarlar ve sakinleşirler.

Artık yeri daralmıştır. Bu durum anne adayı ve bebeği de rahatsız eder. Bebeğiniz kendine hareket decek yer açmaya çalışır bol bol tekme atar ve hareketleri artık karnınızdan çıplak gözle görülebilir durumdadır.

Ağrı ve kasılmalarınız olabilir. Bunlar geçici olabildiği gibi erken doğum haberciside olabilir. Kasılmalar belli aralıkta ve sürekli ise mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Bu hafta doğan bebeklerin %90 yaşama şansı vardır. Fakat solumun desteği almak zorundadırlar.

Anne karnında bebek hıçkırabilir, hatta zayıf şekilde ağlayabilir. Kişiliği ise bu haftadan itibaren oluşmaya başlar. Temelleri bu dönem içinde atılır.

188. Hamilelik Gününüz

hamilelik 28. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBebeğinizin kaşları ve kirpikleri oluşmuş, saçlarıda uzamaktadır.

Anne adayı diğer haftalarda olduğu gibi uyku sorunları yaşayacaktır. İlerki haftalarda bu sorun artabilir. Bu sorunu en aza indirmek için uygun yatış pozisyonu belirlemek ve yastıklarla desteklemeniz gerekir. En ideali sol tarafa yatıp bacak aranıza bir yastıkla destek sağlamaktır.

Anne adayı bu dönemde yine tansiyon sorunlarına karşı dikkatli olup sık sık tansiyon kontrolü yapmalıdır. Bu haftaya kadar alınması gereken kilo 8-10 kilo kadardır. Düzenli ve sağlıklı beslenmenize dikkat ederseniz gereksiz kilolar almamış olursunuz.

Bebeğiniz bu hafta 1000-1100 gr ve boy olarak 36 cm uzunluğundadır. Baş popo mesafesi ise ortalama 25-26 cm kadardır.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.