Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 29. Haftası

 

189-190. Hamilelik Gününüz

Son trimester bu haftadan itibaren başlar ve doğuma kadar devam eder. Anne adayı bu dönemde hızlı kilo alır. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Bu haftaya kadar toplam 8-11 kilo arasında almış olmalısınız.

Bebeğiniz kendi vücut ısısını ayarlayabilme yeteneğine sahiptir. Kemik iliği de sürekli kırmızı kan hücreleri yani alyuvar üretir.

Gözleri ise hareket etmeye başladı.Anne adayında vücutta şişme yaşanabilir. Özellikle el, ayak ve yüzde görülür.

Bu hafta içinde kanama ya da iç çamaşırını ıslatacak kadar akıntı olması halinde doktora gidilmelidir. Su kesesi açılma riski olabilir. Su kesesi normalde doğuma yakın ve ya doğumda açılır. Erken açılması halinde anne ve bebek enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilir.

191-192. Hamilelik Gününüz

hamilelik 29. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBebeğinizin alanı daraldığından bol bol tekme atar ve sizi uykunuzdan bile uyandırabilir. Bu dönemde bebeğiniz bol bol hıçkırır. Bu normaldir ve siz bu hıçkırıkları duyarsınız.

Anne adayında bu hafta karın içi basıncındaki ve dolaşım sistemindeki değişikliklerin sonucunda hemoroit (basur) problemi görülebilir. Karın bölgesindeki gerilmeden dolayı ciltte kaşınmalar olabilir.

Bu hafta yine anne adayında mide bağırsak problemleri ve nefes darlığı ile uyuyamama sorunları olur. İyice büyüyen karın mide ve gögüs kafesine yaptığı baskı sonucu midede reflü, yanma ile gögüs kafesine yaptığı baskıdan dolayıda nefes darlığı yaşayabilirler.

193-194. Hamilelik Gününüz

hamilelik 29. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBebeğinizin kafası ile bedeni arasındaki orantı normale dönmüştür. Sık sık hareket eder. Bu hareketleri siz rahatlıkla hissedersiniz. Elinizle hafif bastırarak karnınıza dokunduğunuzda bebeğinizin kolunu belki ayaklarını yada kafasını ellediğinizi farkedebilirsiniz.

Bebeğiniz artık son tremesterda büyüme ve gelişimine hızla devam eder. Bu dönemlerde erken doğum riski taşıyan anneler daha dikkatli olup doktorunun verdiği doğrultuda hamileliğini geçirmelidirler. Uzun süren kasılma ağrı olduğu taktirde hemen doktorunuza görününüz.

Anne adayının bel ağrıları artmıştır. Egzersiz yaparken kendinizi asla zorlamayın. Bu dönemden sonra yapılabilecek en iyi egzersiz yürüyüştür. Özellikle yatmadan önce yapılan yarım saatlik bir yürüyüş vücudunuzu rahatlatıp mide sorunlarını giderip rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.

195. Hamilelik Gününüz

hamilelik 29. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüBebeğinizin bu hafta bağışıklık sistemi gelişmeye başlar. Doğumdan sonra gelişmeye devam eder. Bebeğinizin tüm duyuları gelişmiştir. Artıktat alabilir, kokuları ayırt edebilir durumdadır. Gözler gelişimini tamamlamıştır. Göz rengi bile bellidir. Doğumdan sonra 12 ay içinde asıl göz rengi belirir.

Anne adayı rahat uyuyabilmek için yastıklardan destek almalıdır. Özellikle uyurken bacak arasına alınan bir yastık oldukça rahatlatır. Otururken de sırt ve bel bölgesini destekleyici bir yastık koyarsanız olası bel ve sırt ağrılarını bir nebze azaltmış olursunuz.

Bebeğiniz bu hafta 1200-1250 gr ve 38 cm uzunluğundadır.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.