Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 30. Haftası

 

 196-197. Hamilelik Gününüz

Bebeğinizin cildini kaplayan ve lanugo adı verilen ince tüyler giderek azalıp kaybolur. Bu hafta erkek bebeklerde testisler torbaya iner.

Anne adayı için bu dönemde uykusuzluk ve mide yanmaları sık görülür.. Zaman zaman kasıklarınızda bir ağrı ya da kasılma hissedebilirsiniz. Bunlar rahimin gerginliğini sağladığı küçük ve önemsiz kasılmalardır ve Braxton Hicks kontraksiyonları olarak adlandırılırlar.

198-199. Hamilelik Gününüz

30.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluGebelik boyunca ortalama 12-15 kilo arası almak idealdir. 15 kilodan sonra alınan her kilo size diyet olarak geri döner. Bu haftadan itibaren gebeliğin başında yaşadığınız sık idrara çıkma tekrarlar. Çünkü bebeğiniz artık aşağıdadır.

El ve ayak tırnakları yavaş yavaş uzuyor.Bebeğin başı uzamakta ve beyin gelişimi hızla devam etmektedir.

Bebeğiniz bu haftadan itibare doğuma hazırlık yapmaya başlar. Artık bebeğiniz aşağıya doğru inmeye başlamıştır. Bu durum sizi bazı sıkıntılardan kurtarır. Bunlardan en önemlisi nefes darlığıdır. Artık bu sıkıntılar bitmek üzeredir. Fakat bu sefer bebeğin aşağıya inmesiyle yürümede zorluk çekebilirsiniz. Hele gebelikte aşırı kilo aldıysanız bu durum can sıkıcı olabilir. Bacaklarda kramp şikayetleri artar.

200-201. Hamilelik Gününüz

30.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluBol bol sıvı tüketiniz ve lifli yiyeceklerden yemeyi unutmayınız. Uyuyamamak ve mide yanmaları sık görülen problemlerdir. Doğum yaklaştıkça anne adayı uyuyamamaya başlayabilir. Gittikçe büyüyen karnı ona rahat bir uyku olanağı vermez.

Kemik iliği kan hücresi üretimini tamamen karaciğerden devraldı.Bebeğiniz gece ve gündüzü ayırt edebilir. Bebeğiniz 12 saat içinde 10 kez hareket etmesi gerekir. Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyorsa doktorunuza danışmalısınız.

202. Hamilelik Gününüz

30.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluAnne adayı için bu haftalarda sol yan en iyi yatış pozisyonudur. Sağ tarafınıza yatarsanız ağrılarınız olabilir. Bunun sebebi sağ tarafınızda bulunan ve kalbe kan taşıyan ana toplardamarlardır. Yatarken bacak arasına bir yastık konulması anne adayını oldukça rahatlatır. Sırt üstü yatış önerilmez. Başınızın altına yüksek yastık koyarak uyumanız mide yanmasını engelleyebilir.

Bu hafta bebeğin boyu 40 cm, ağırlığı ise 1350 gramdır.

Sonraki Hafta>>

 

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.