Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 31. Haftası

 

203-204. Hamilelik Gününüz


Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunu plasenta aracılığı ile alır ve plasentadaki kan akışı bebeğin idrar yapmasını sağlar. Bebek amniyon sıvısına günde yaklaşık yarım litre idrar yapar ve günde birkaç kez tamamen yenilenen bu sıvıdan bir miktar da yutar.


Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden fazla olması (polihidroamniyos) bebeğin yutamadığına veya sindirim sisteminde bir tıkanıklık olduğuna işaret edebilir.

205-206. Hamilelik Gününüz

31.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluGöğüslerinizdeki süt bezleri bu sıralarda kolostrum üretmeye başlayabilir. Kolostrum bebeğin hayatının ilk günlerinde ihtiyaç duyduğu kalori ve besinleri sağlayacak olan koyu, sarımsı bir sıvıdır.

Bebeğiniz artık ışığa duyarlıdır ve tepki verir. Gece ile gündüzü ayırt edebilir.Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden az olması (oligodroamniyos) bebeğin yeterince çiş yapamadığına işaret edebilir ve bu da bebeğin böbreklerinde ya da üriner sisteminde bir sorundan kaynaklanabilir. Rutin ultrason kontrollerinizin bir parçası olarak doktorunuz amniyon sıvısı miktarını ölçecektir.

207-208. Hamilelik Gününüz

31.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluBu dönemde bebeğinizin kemikleri sertleştiğinden kalsiyum ihtiyacınız da her zamankinden fazla olacaktır. Bu yüzden anne adayının bol bol süt ve süt ürünleri tüketmesi gerekir.

Bebeğiniz bu haftada hareketlidir ancak 32. haftadan itibaren artık hareketleri azalmaya başlar. Çünkü artık hareket edecek yeri çok azdır.

Rahim kasılmaları yaşamanız normaldir. Fakat karnınıza ağrı yapabilir. Bu haftalarda bebeğiniz artık tüm karnınızı doldurmak üzeredir. Bu da sindirim ve idrar yollarında sıkıntılar yaşatabilir. Sık sık idrara çıkabilirsiniz. Göğsünüze yaptığı baskı sizi zorlayabilir.

Bebeğinizin hareketlerini takip etmeye başlamalısınız. Bu dönemde hareketliliği öncekine göre biraz azdır fakat hiç hareket etmiyor veya çok az hareket ettiğini hissederseniz hemen doktorunuza bildirin. Bu çok az hareketliliğin 3 ihtimali olabilir. Bunlardan biri yorgunluk, diğeri açlık veya bebekle ilgili olumsuzluktur. Biraz dinlenip tatlı birşeyler atıştırın. Yinede hareketliliği yok veya çok az ise vakit geçirmeden hemen doktorunuza gidin.

209. Hamilelik Gününüz

31.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutlu

Bebeğin büyümesi biraz yavaşlar ve beyin hızlı bir gelişim dönemine girer. Artık tam olarak gelişimini tamamlamamış tek organ akciğerlerdir. Bebeğiniz erkekse, testisleri karın boşluğundan skrotuma (torbaya) inmeye başlar.

Bebeğiniz bu hafta 1500-1600 gr arasında ve 40-42 cm boyundadır.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.