Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 34. Haftası

 

223-224. Hamilelik Gününüz

Artık doğum gitgide yaklaşmaktadır. geriye en fazla 4-6 hafta kalmış olabilir veya daha az. Bu hafta doğan bebeklerin çoğu prematüre bebek bakımı ile yaşatılmaktadır. Bebeğin beyin dokusu hızlı gelişimini sürdürmektedir ve her gün yeni bir işlev kazanmaktadır. Yağ depoları gelişimlerini sürdürmektedirler.

Bebeğiniz uyanıksa gözleri açık, uyuyorsa kapalıdır. Hafif de olsa mikroplara karşı bağışıklık sistemleri gelişmiştir. Keskin tırnakları artık parmaklarındaki normal yerlerini almıştır. Hatta dünyaya gelene kadar uzamış bile olabilir, doğar doğmaz kesmeniz gerekebilir.

Artık doğum yaklaşmakta ve doktorunuz sizi doğum ile ilgili bilgilendirmeye başlamıştır. Yorgunluk ve halsizlik bu haftadan itibaren artar

225-226. Hamilelik Gününüz

34.hafta gebelik,video,3boyutlu usg,4 boyutlu usgBraxton-Hicks kasılmaları bu haftadan itibaren biraz sıklaşabilir. Bu kasılmalar gerçek doğum sancılarının aksine kısa sürerler, düzensizdirler ve genellikle sizde büyük bir rahatsızlığa neden olmazlar. Rahim kasları bu şekilde antrenman yapmakta ve bebeğiniz gelmeye karar verdiğinde 10 dakikada üç kez gelen ve yaklaşık 50 saniye süren gerçek doğum kasılmalarına dönüşmektedirler. İlk doğumlarda ikisi birbirine karıştırılmakta ve anneler heyecanlanmaktadır. Kasılmaların sürelerine ve sıklığına dikkat etmelisiniz. Bunlar doğuma doğal hazırlık hareketleridir.

Anne adayı için artık günler daha zor geçiyordur. Uyku sorunu artmıştır. Uyku sorununu yok etmenin bazı yolları vardır. Örneğin, gece yatmadan yemek yememeli daha erken saatte yemlisiniz. Uyurken sol yanınıza dönük ve yastıklarla destekli yatmalısınız. Uyumadan önce ev içinde veya hava şartlarına bağlı dışarda biraz yürüyüş yapmalısınız. Ayrıca gündüz uykularını fazla uzun tutmazsanız gece rahat etme şansınız var demektir.

Diğer yandan bebeğiniz için yakın çevrenizden öneriler alarak bir çocuk doktoru seçebilirsiniz. Yakın zamanda ihtiyacınız olduğunda telaşla bir uzmana gitmektense önceden tanıyarak gitmek çok daha uygundur, içiniz daha rahat eder.

227-228. Hamilelik Gününüz

34.hafta gebelik,video,3boyutlu usg,4 boyutlu usgBebeğinizin akciğerlerinde büyük bir olasılıkla artık sur faktan adı verilen madde vardır. Sur faktan, akciğerlerde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki havayı boşalttıktan sonra duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen maddedir. Zamanından çok önce doğan bebeklerde yoğun bakımda surfaktan dışarıdan verilir.

Bebeğinizin akciğerlerinde surfaktan olması doğum durumunda solunum problemi yaşama olasılığının çok azaldığı anlamına gelir.

Bebeğinizin böbrek üstü bezlerinden (adrenal) salgılanan hormonlar sizde süt üretimini başlatabilir. Bebeğiniz uyurken sizin gibi davranır. Yani artık gözlerini uyurken kapatıp uyanıkken açık tutar. Tırnakları parmak uçlarına kadar uzamıştır. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmektedir, basit ve hafif enfeksiyonlarla mücadele edebilecek yeteneği kazanmıştır.

229. Hamilelik Gününüz

34.hafta gebelik,video,3boyutlu usg,4 boyutlu usgAnne adayında artık bu haftalarda el ayak ve yüzde şişmeler görülebilir. Bol bol sıvı tüketip sıkça dinlenmeyi ihmal etmeyiniz.

Bebeğiniz erkekse testisleri(yumurtalıkları) karın boşluğu içindeki yerlerinden artık skrotuma inmişlerdir. Eğer inmemişse bu doğumdan sonra anne veya doktor tarafından bebeğin skrotumu ellendiğinde fark edilmeli ve gereken yapılmalıdır.

Bebeğiniz bu hafta 2200-2300 gr ve 45-46 cm uzunluğundadır. Bu veriler ortalama olup her bebekte değişiklik gösterdiğini unutmayınız.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.