Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 37. Haftası

 

244-245. Hamilelik Gününüz

Bebeğinizle buluşmaya az kaldı. Artık 37. haftadasınız. Bu hafta doğum yapanlar genelde çoktur. Bebeğiniz artık kendi başına hayata tutunabilecek kadar gelişimini tamamladı. Belkide bu hafta doğum sizi bekliyordur.

Anne adayı artık birçok hareketi yapamamaktadır. Yürümek daha da zorlaşmıştır. Yürürken aşağı doğru bir baskı hissedebilirsiniz. sakın kendinizi zorlamayınız. Mümkün olduğunca dinlenin. Uzun süre oturmayın ve uzun süre ayakta kalmayın. Yürümek gibi oturmakta artık size bir eziyet olmuştur. Otururken mutlaka yastıklarla destek alın. Ayağa kalkmaktada güçlük çekerseniz bir kişinin yardımıyla kalkın. Bu haftalarda artık yanınızda size yardım edebilecek birileri olmasında fayda vardır. Doğum sancılarınızın ne zaman geleceği artık belli değildir ve heran olabilir. Stresten kaçının ve doğumu nasıl yapıcam sorularını aklınıza getirmemeye çalışın. Nefes egzersizleri yapın. Doğum esnasında rahat olmanız gerektiğini sakın unutmayın.

Bu haftadan itibaren bebeğin karnınızda yaptığı hareketler doğduktan sonra yapacağı hareketlerle hemen hemen aynıdır. Bu hafta bebeğin sıklıkla yaptığı hareketler; hıçkırma, gerilme, irkilme ve parmak emmedir.

246-247. Hamilelik Gününüz

37.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluBu hafta yağ birikimi dirseklerde, dizlerde, boyun ve bileklerde devam ediyor. Diş etleri de gelişimini tamamladı ve oldukça sert. Bebeğin koordinasyonu birşeyi parmakları arasında sıkarak tutacak kadar gelişmiştir ve parlak bir ışık verildiğinde rahim içindeki bebek başını ışığın geldiği yöne çevirir.

Bebeğinizin hareketleri dışarıdan rahatlıkla izlenebilir. Zaman zaman karnınızın bir bölgesinde aniden bir yükselti fark edebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri özellikle göğüs kafesinizin altında size acı verebilir, canınızı yakabilir.

Bu haftaya kadar eğer doğum yapacağınız hastaneyi kesinleştirmediyseniz bu hafta başı artık kesinleştirmeniz gerekir. Çünkü artık her an doğum kapınızda olabilir. Bebeğinize ve size hastanede gerekli olacak tüm eşyaları toplayıp bir çanta yapın. Bu çantayı kolaylıkla görebileceğiniz ve kapıya yakın bir yerde tutun. Doğum sancılarınız başladığında panik olup unutmamanız için önemlidir.

248-249. Hamilelik Gününüz

Bu hafta itibariyle hem işinizden hem de ev işlerinden izne ayrılmalısınız. Eşiniz ev işlerinde size muhtemelen yardımcı olacaktır. Bu yüzden ani hareketlerden kaçının.

Birçok özel hastanede doğumdan taburcu olana kadar bebeğin tüm ihtiyaçlarını kıyafet dahil karşılamaktadır. Siz sadece çıkarken giydireceğiniz kıyafetleri ayarlamalısınız. Fakat devlet veya sigorta hastanesinde doğum yapacaksanız o zaman tüm ihtiyaçlarını gerekli tüm eşyalarını yedekleri ile yanınıza almalısınız. Özel hastanede doğum yapacak annelere doğumdan önce hastaneye gidip bakıp bu konularla ilgili detaylı bilgi almalarını öneririz.

250. Hamilelik Gününüz

37.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluBu haftada bebeğinizin başının ve karın çevresinin ölçümleri eşittir. Ama bundan sonra karnının büyümesi daha hızlanacak ve başın çevresini geçecektir. Doğum yaklaştıkça bebeğin genel olarak büyümesi yavaşlar.

Bu haftadan sonra rahmi enfeksiyon ve bakterilerden koruyan mukus tıkaç, nişan düşebilir. Nişan doğumdan birkaç hafta, birkaç gün ya da birkaç saat önce gelebilir ve koyu kıvamlı, sarımsı bir akıntıdır ve bazen içinde bir miktar kan da olabilir. Rahim ağzı doğuma hazırlanmak için açılmaya başladığından bu tıkaç vücuttan tahliye edilebilmektedir. Herhangi bir akıntınız olması durumunda doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Vücudu iyice şekillenmiş doğum kanalına yerleşme çalışmaları devam etmektedir. Beyni hızla gelişmeye devam eder. El ve ayak tırnakları artık parmakların ucuna kadar uzamıştır.

Bebeğiniz şu anda hangi pozisyonda yerleştiyse, doğuma kadar da aynı pozisyonda kalma olasılığı yüksektir. Bebeğiniz ters geliş pozisyonundaysa doktorunuz sezeryan doğum önerebilir.

Bebeğiniz bu hafta 2800-2900 gr ağırlığında boyu ise 50 cm yaklaşmıştır.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.