Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 38. Haftası

 

251-252. Hamilelik Gününüz

Artık 38. haftaya ulaştınız. Yolun sonu geldi ve doğum zamanınız belkide bu hafta sonundadır. Gebeliklerin çok az bir yüzdesi 40. haftada doğumu gerçekleştirir. Genellikle bu hafta sonunda doğum gerçekleşir ve uzun bir yolculuğun ardından artık bebeğiniz kucağınızdadır.Umarım bebeğinize bir isim bulmuşsunuzdur. Eğer bulamadıysanız size yardımcı bir link: Bebek İsimleri

Bebeğinizin tüm organları gelişmiş ve dış hayata hazır haldedir. Bu hafta gerçekleşen doğumlarda bebeğiz kolaylıkla hayatına devam eder. Bazı doğumlarda bebeğin akcipğer gelişimi tamamlanmamış olup solunum yetmezliği yaşarlarsa kuvez ortamında bir hafta kadar bakıma alınabilirler. Konu ile ilgili geniş bilgi için linki tıklayınız. Solunum Yetmezliği.

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde bazı sorunlarla karşılaşabilir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi Yenidoğan hastalıkları bölümünde bulabilirsiniz. kça zor bir dönemdedir. Bir yandan doğumu düşünürken bir yandan da bebeğini ilk göreceği anı düşler. Doğumunuz normal doğum ise bebeğinizi doğduğu an görebilirsiniz. Normal doğum videosu seyretmek için yazıyı tıklamanız yeterli. Eğer sezeryan ise tam anestezi ile doğum anında görme ihtimaliniz yoktur. Fakat epidural nanestezi uygulanırsa bebeğinizi yine o an görürsünüz. Sezeryanla doğum videosu.

253-254. Hamilelik Gününüz

Bebek yanakları ve emme kasları geliştiğinden, amniyon sıvısını yutar ve bağırsaklarında atık maddeler birikir. Bağırsaklarından dökülen ölü cilt hücreleri ve lanugo tüyleri, bebeğin ilk kakasını oluşturan, yeşilimsi siyah bir madde olan mekonyumun oluşmasına katkıda bulunan atık maddelerden bazılarıdır.

Anne adayı artık oldukça zor günler geçirmektedir. Yürümek uyumak oturmak ve kalkmak oldukça güçleşmiştir. Kendi başına ayakkabılarını bile giyemez durumdadır. Bunların tek nedeni tabiki büyümen karnıdır. Bebek artık doğum için hazır pozisyondadır. Bu duruş şekilleri için videomuzu seyredebilirsiniz. Bebeğin Doğum Sırasındaki Pozisyonu.

Anne adayı hastaneye giderken yanına alacağı eşyaları hazırlamış ve yakın bir yere koymuş olmalıdır. Bu hafta doğum sancılarınız başlayabileceği gibi yalancı sancılarınızda olabilir. Önemli olan ikisi arasındaki farkı iyi bilip panik yapmamanızdır. Yalancı sancılar dinlenme ile geçip şiddeti artmayan sancılardır. Doğum sancıları ise dinlenme ile geçmediği gibi zamanla artan ve sıklaşan sancılardır. Sancınız başladığında hemen rahat bir yere uzanıp sancıları takip edin. Azalma gösteriyorsa doğum zamanı gelmemiş demektir. Fakat tam tersine gittikçe şiddetlenen ve sıklaşan sancılarınız varsa o zaman hemen hastaneye gitmelisiniz. Çünkü doğum başlamak üzeredir. Doğum başlamadan önce nişane dediğimiz bir kan pıhtısı gelir. Bu rahim ağzını tıkayan bir pıhtıdır ve doğum başladığının habercisidir.Nişan doğumdan birkaç hafta önce gelebileceği gibi sadece bir kaç saat önce de gelebilir. Nişanı genelde kanlı sümüğümsü bir akıntı şeklinde hissedersiniz.

255-256. Hamilelik Gününüz

38.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluRahim içinde soluk alıp verme hareketleri yapar ve bunların ultrasonda izlenmesi bebeğinizin iyi durumda olduğunun göstergesidir. Amniyon sıvısına göre hacmi çok arttığından hareket etmesi zorlaşır ve bebek hareketlerinde azalma fark edebilirsiniz.

Yürüyüşlerinize düzenli olarak devam etmeli ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın ve uzun sürede ayakta kalmayın. Dinlenmenize ve belenmenize dikkat edin.

Bebeğiniz kız ise, vajinanın dış dudakları tamamıyla gelişmiş durumda. Bebeğin baş çevresi ile karın çevresi aşağı yukarı aynı ölçüdedir.

Bebek tamamen doğum kanalına yerleşti ve mesanenize aşırı derecede baskı yaptığı için sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsunuz. Sahte doğum sancıları düzensizdir ve oldukça sancılı olabilir. Bu kasılmalar vücudun çeşitli bölgelerinde hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları rahmin tepe noktasından başlar ve daha sonra bel, leğen bölgesi ve tüm rahme yayılır. Gerçek doğum kasılmalarının şiddeti giderek artar ve pozisyon değiştirilmesi sancıları hafifletmez. Bu haftadan itibaren hamilelikte süre tamamen doldurulmuş kabul edilir ve doğumun başlaması halinde, durdurulması için herhangi bir şey yapılmaz.

257. Hamilelik Gününüz

38.hafta gebelik usg görüntüsü,3 boyutluArtık anne adayı eskisi gibi kilo almaz. Doğuma toplamda 12-15 kilo alarak girmeniz en ideal alınmış kilodur. Gebelik boyunca fazla kilo alan annelerin doğum esnasında zorluk çektikleri bilinen bir konudur. İlk gebeliği olan anne adayları doğum ertesi bebek bakımı hakkında bilgi edinmelerinde fayda vardır. Yenidoğan Bakımı adlı konuyu inceleyebilirsiniz.

Bebeğinizin bağırsaklarında siyah renkli mekonyum denilen ilk dışkı birikmeye başlar. Bu doğumdan sonraki gün çıkarılır.

Bebeğiniz 3000-3200 gr ve 50-52 cm uzunluğundadır. Ortalama 54-56 cm arası doğarlar.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.