Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 5. Haftası

 

 29-30. Hamilelik Gününüz

Annede hala çok büyük değişiklikler yoktur. Sabah yorgunluğu, bulantı (ve bazen kusma), aşerme (istah değişiklikleri), meme uçlarının koyulaşmaya başlaması ve memede gerginlik, sık idrara çıkma gibi bazı erken gebelik bulguları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Ancak annede hiçbir değişiklik olmadan gebelik devam edebilir. Buna karşılık erken dönemde bile tedavi gerektiren bulantı ve kusmalar görülebilmektedir.

Rahim büyümeye ve mesanenize baskı yapmaya başladığından mesanenin az miktarda dolması bile idrar yapma ihtiyacının uyanmasına neden olabilir. Bu yüzden daha bu gebelik haftasında bile sık sık idrara çıkma şikayetleriniz başlayabilir.

Göğüslerin dolgunlaşarak daha hassas hale gelmesi, meme ucundaki koyu renkli halkanın (areola) genişlemesi ve renginin daha da koyulaşması, areola üzerindeki bezlerin dışarı doğru yönelerek süt yapımına hazırlanmaları, meme üzerindeki mavi renkli ince toplardamarların belirginleşmesi ve sümüksü vajinal akıntı vücutta gözlemlenen diğer değişikliklerdendir.

31-32. Hamilelik Gününüz


Gebeliğin tüm belirtileri adet dönemindeki belirtilerle aynıdır. Sadece gittikçe yoğunlaşır. Hamile olduğunuz belli olmaya başladığında göbek deliğinizin alt kısmındaki karnınızın alt kısmı şişmeye başlayacaktır. Çünkü rahminiz bu bölgede yer alır.

Bebeğinizin minicik kalbi kan pompalamaya başladı bile. Kalpacıklara ayrılıyor ve çok yakında düzenli bir şekilde atacak.

Embriyo bir hücre kütlesi halindeyken bundan sonra bebeğiniz farklı bir şekil almaktadır. Beyin ve omurilik gelişimi başlamıştır. Embriyonun ortasında kalbi oluşturacak hücreler oluşmaya başlamış bir kabartı halini almıştır. Plasenta hızla gelişmeye devam etmekte parmaksı çıkıntılar oluşturarak anne ile olacak olan alışveriş için gereken yüzeyi geliştirmektedir.

33-34. Hamilelik Gününüz

Rahminiz büyüye büyüye mesanenize kadar ulaştı. Bu sebeple ani tuvalete gitme ihtiyacınız artabilir. Buna karşın daha çok süt ve su içmelisiniz. Ama endişelenmeyin, bu sıkıntınız uzun sürmeyecek.


hamilelik 5. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüEmbrio hızla gelişmektedir.Yaklaşık 1,25 mm boyundadır.Kalp,beyin,omurilik ,kaslar ve kemikler gelişmeye baslamıştır. Çocuğıu besleyecek olan çocuk esi ( plesenta,etene) ve çocuğu ilik ve güvenli bir ortamda koruyup, içinde hareket etmesini sağlayacak olan gebelik kesesi (su kesesi,amniotik kese) gelişmeye devam etmektedir.İyi bir vaginal ultrasonografi ile gebelik kesesi görüntülenebilir

35. Hamilelik Gününüz

Hızla bebeğinizin beyin ve baş gelişimi devam eder. Cinsel davranışlar, vücut ısısını ve yeme işlevini düzenleyen hipotalamus bu hafta oluşur. Yemek borusu oluşur.

Meydana gelen hızlı beyin gelişiminden dolayı bebeğinizin başı gövdesinden daha büyüktür.

Bu hafta bebeğin burun çukuru belirginleşir.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.