Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 9. Haftası

 

 57-58. Hamilelik Gününüz

Parmaklarını avuç içindeki bir objeyi kavrar gibi kıvırır. Bu muhteşem bir şeydir. Sadece dokuz haftalık olmasına rağmen, parmaklarına değen şeyler onu etkileyebilir. (örneğin diğer parmaklar, ayak parmağı, kulak, burun)
Parmak izi şimdiden deride belirmiştir.

59-60. Hamilelik Gününüz

Hamilelikte ilk primester olarak da adlandırılan ilk üç ayın birinci ayını bitirmek üzeresiniz.Gebeliğin 9. Haftasında göğüs uçlarınızda büyüme ve hassaslaşma olabilir, sivilce görülebilir. Bu olaylar süt emilimi için hazırlık aşamasında doğal olarak yaşanır. Sivilceler sizi rahatsız etse de onları koparmayın veya kaşımayın. Sivilceler yüzünüzde de çıkabilir bunun sebebi vücudunuzdaki hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Hamileliğin 9. Haftasında karın bölgenizde, bacak ve kollarınızda damarlarınızın belirginleşeceğini hissedebilirsiniz cildinizin hassaslaşması ve narinleşmesi de görülebilir. Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik gibi durumlar görülmeye devam edecektir. Yorulduğunuz an dinlenin Vajinal akıntılar hamilelik boyunca devam edecektir. Bu sizi endişelendirmesin faklı pedler kullanabilirsiniz. Gebeliğinizin bu haftasında bulantılar ve yorgunluk sinirlerinizi bozabilir canınız sıkılabilir.

61-62. Hamilelik Gününüz

hamilelik 9. hafta 3 ve 4 boyutlu ultrason görüntüsüGebeliğin 9. Haftasında kadın doğum uzmanınıza gittiğinizde bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bu çok özel ve duygusal bir andır. Hamilelikte 9. Haftanın başlamasıyla bebeğinizin gözleri renklenir ve bir miktar da büyür. Yeni doğan bebekler mavi veya kahverengi gözlü doğar ve bebek büyüdükçe göz rengi genetik özellikteki asıl rengini alır. Bebeğinizin boyu 2.5cm civarındadır. Hamileliğin bu döneminde bebeğinizin kulakları hem iç hem de dış tarafta oluşmaktadır. Ağız boşluğunda küçücük bir dil ve diş tomurcukları şekillenmiştir.Uzunluğu 2,3 cm, ağırlığı 2 gr civarındadır.

artan gebelik hormonlarının etkisiyle mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler de bu haftada ortaya çıkabilir. Midenizin hiçbir zaman aşırı dolmaması gerekir. Ayrıca mide yanması yapan yiyeceklerden (bu yiyecekler kişiden kişiye değişir) uzak durmalısınız.

Dudaklar ve gözler giderek gelişimini sürdürüyor ve ağız açıp kapama hareketleri de başladı. Gözler bu hafta da adeta bir balık gibi yüzün yanlarında yer alırlarken, orta hatta hızla yaklaşıyorlar.

Bağırsaklar önceleri kordon içindeyken, karın içinde kendileri için oluşturulan boşluğa doğru ilerlemeye başladılar.

63. Hamilelik Gününüz

Bebeğinizin bu hafta sonunda boyu 4 santimetre ve ağırlığı tam 4 gram olacaktır.

20. haftaya kadar yapılan ultrasonografi ölçümlerinde aynı haftalardaki tüm bebekler birbirlerine yakın büyüklük ve ölçümlere sahipken 20. haftadan itibaren ırksal, kalıtsal ve anne adayına ait özellikler (sigara kullanımı, yanlış beslenme, bebeğin kilosunu etkileyen çeşitli hastalıklar) de devreye girmeye başlar ve aynı haftada bulunan bebekler arasında kilo ve boy farklılıkları belirginleşmeye başlar.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.