Hamilelikte 3-6 ay arası cinsellik açısından en rahat olunacak dönemdir. Gerekli önlemler ve dikkatli olunduğu zaman 34. haftaya kadar cinsel ilişki yaşamanızda bir sıkıntı yoktur. Tabiiki doktorunuzla bu konuyu konuşmanızda fayda vardır.

Hamilelikte cinsellik video

İlk 3 ay gebeliğinizin başlangıcı ve en dikkat edilmesi gereken dönem olduğundan bu ilk aylarda cinsellikten uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bebeğinizin rahme tutunması vs. olduğundan düşük riski ve hamilelik kaybı yaşanabileceğinden cinsel ilişki önerilmez. Aynı ilk 3 aydaki oluşumlardan dolayı önerilmediği gibi son 3 ayda da cinsellik önerilmez. Son 3 ay erken doğum riski oluşturabileceğinden bu risk göz önüne alınarak cinsel ilişkiden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu risk her hamilelik için geçerli olmayabilir. Tüm hamileliği boyunca cinsel ilişkide bulunan anne adaylarıda vardır. Bazı önemli hususlara dikkat edildiğinde güvenli ve sorunsuz olarak ilişkide bulunulabilir.

ucuz bebek ürünleri

Hamilelikte güvenli seks pozisyonlarına uygun ve erkeğin dışarı boşalması en dikkat edilmesi gereken durumlardır.

gebelikte cinsellik,nasıl olmalıdır

Cinsel ilişki sırasında karnınıza baskı uygulamayacağınız pozisyonları seçmelisiniz. Erkek her pozisyonda kadının üzerine asla ağırlığını vermemelidir. Rahmin basınç altında kalmaması için fazla zorlama ve sonuna kadar ittirmekten kaçınılmalıdır. Meninin içe değilde dışa boşaltılması çok önemlidir. Eğer eşiniz dışa boşalmak istemiyorsa muhakkak prezervatif kullanmalıdır. Çünkü meninin yapısında bulunan prostogladin denen madde rahminizin kasılmasına ve rahim ağzının genişlemesine yol açar.

Daha öncede belirttiğimiz gibi ilk üç ayda düşüğe son üç ayda ise erken doğuma sebep olabilir. Bu tür sorunlar yaşamadan rahatça cinsel yaşamınıza devam etmeniz için bu iki konuya özellikle dikkat etmenizi öneririz. Anal seksten kaçınmalısınız. Anal seks hijyenik olmadığından bebeğinize mikrop geçme olasılığı fazladır.

Cinsel ilişki esnasında bebeğinize herhangi bir zarar gelmez , o amniyo keseciğinde dış faktörlerden korunarak gelişimine devam eder. Önerilen ilişki sıklığı haftada bir keredir.

Reklamlar