Gebelikte Kanama

Reklamlar

Bazı gebeliklerde kanama görülebilir. Önemli olan bu kanamanın gebelikle ilişkisi olup olmadığıdır. Birçok anne adayı kanama gördüğü anda hemen aklına bebeğini kaybettiği gelir. Fakat bu kanamaların hepsinde gebelik sonlanacak diye birşey söz konusu değildir.Bu sebeple anne adaylarına böyle bir kanama ile karşılaştıklarında paniğe kapılmamalarını öneriyoruz.

ucuz bebek ürünleri

Ancak gerek kendi sağlıkları gerekse de doğacak bebeğin sağlığı için  kanama meydana gelmesi durumunda  mutlaka doktora başvurulmasında fayda olduğunu da belirtlemeliyiz.

Gebeliğe Bağlı Kanamalar :

Gebelikle ilgilisi olan  kanamalar düşük kaynaklı olabileceği gibi mol tehlikesi olan durumlardanda kaynaklanabilir.

Gebeliğin 20. hasftasından sonraki kanamalara doğum öncesi kanama denir.

Ablatio placenta (dekolman plesenta, plasentanın erken ayrılması) ya da placenta previa (eşin önde gelmesi) gibi sebeplere bağlı  olabilir.

Bazı anne adaylarında basur kanaması, idrar yollarındaki kanama, ya da serviksteki bir hastalığa bağlı olarak özellikle cinsel ilişkiden sonra oluşan kanama da yetersiz bir değerlendirme sonucu düşük tehdidi sanılabilir. Bu nedenle “düşük tehdidi” tanısını hemen koymadan komple bir jinekolojik ve genital muayene ihmal edilmemelidir.

Düşük tanısı  gebeliğin ilk yarısında kanama ya da kanlı akıntı olması durumunda yapılan jinekolojik muayenede kanamanın uterus dışında bir yerden gelmediğine emin olunduğu durumlarda konulur.Düşük tehdidi tanısı koyabilmek için jinekolojik muayenede serviksin kapalı olduğu gözlenmeli ve ultrasonda bebeğin kalp atışlarının olduğu gözlenmelidir. Bebeğin kalp atışlarının henüz ultrasonla gözlenemeyecek kadar ufak olduğu veya henüz embriyonun bile görülemediği erken gebelik haftalarında ise uterus içinde gebelik kesesinin düzgün yapısının devam ettiği gözlenmelidir.

Gebelik ile İlgili Olmayan Kanamalar :

Gebelik süresince meydana gelen kanamaların bir bölümü gebelik ile ilgili olmayabilir.

Özellik hemoroide (basur ) bağlı olarak makattan gelen kanamalar bazen vajinal kanamalarlada karıştırılabilmektedir. Bununla beraber rahim ağzındaki yaranın kanaması, rahim ağzındaki polipler, vaginadaki bazı sorunlarda gebelikle ilgisi olmayan kanamalara neden olabilir

Reklamlar

Gebelikle İlgili Ek Bilgiler

Gebelikte Şeker
Gebelik Muhayeneleri
Gebelikte Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler
Gebelikte Kanama
Gebelik Döneminde Kalsiyum Tüketimi
Gebelik Döneminde Omega ııı
Çin Takvimi İle Gebelik Hesaplama
Ne Kadar Sürede Hamile Kalınır
Çocuk Yapmak için Çok Seks Yapmak Gereklimi?