Gebelikte Merak Edilenler ve Yanlış Bilinenler

Reklamlar

Toplumumuzda hamilelerle ilgili çok yanlış düşünceler bulunmaktadır. Bunlar araştırılmadan kabul edildiği taktirde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yanlış bilinen konulardan bazılarını açıklayalım.

ucuz bebek ürünleri

 Gebelikte Diş Tedavisi Yapılır mı?

Gebelikte diş tedavisi yapılmaz diyen çoktur fakat hamilelikte her türlü diş tedavisi yapılabilir. Gerekirse uygun şartlar altında diş röntgeni çekilebilir ve dolgu yapılabilir.

Gebelikte Anne Adayı İstediğini Yemez ise Bebeği Etkiler mi?

Gebeler bol bol yemelidir yoksa bebekte eksiklikler olur vs... Bunlar tamamen yanlış düşüncelerdir. Bol bol yemek bebeğe değil anneye yarar ve bol bol kilo alır. Sonra diyet vs..

Gebelikte aşırı kilo almak doğru değildir. Normal düzende sağlıklı beslenmelidir. Az az ama sık sık beslenilmelidir. Bebeğiniz sizin vücudunuzda depolanmış olan vitaminlerden alır. Siz fazla yerseniz o da fazla alacağını düşünmeyin. Az da yeseniz çok ta yeseniz o sadece kendi ihtiyacı olan kadarını alır. Gebelikte önemli olan sizin vücudunuzdan eksilen vitamin ve minarelleri tamamlayacak bir yemek düzeni oturtmanızdır. Anne adayının istediği bir şeyi yememesi durumu ne anneye ne de bebeğe zarar verir. Aşırı yemesi ise doğumu zorlaştırmaktan ve geriye vücutta verilmesi zor olan kilolardan başka bir sonuç doğurmaz.

Gebelikte Cinsel İlişki Zararlı mıdır?

Toplumumuzda yanlış bilinen bir konuda gebelikte cinselliktir. Normal bir gebelik yaşıyorsanız son haftaya kadar normal cinsel ilişki devam edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken ilk üç ve son üç aydır. İlk üç ay düşük riski son üç ayda erken doğum riskine karşı dikkatli olmalı hamileliğinizde size destek olan doktorunuzdan bu konuyla ilgili bilgi almalısınız.

 

Doğum Kontrol Hapları Menopoza Sokar mı?

Doğum kontrol hapları menopoz yaşını asla etkilemez. Doğum kontrol haplarını kullanıldığında adet miktar ve süresinde azalma yaşanır. Bu normaldir. Hapı bıraktığınızda tekrar normale döner. Adet miktar ve süresiniz azalması ile menopoza girilme yaşının arasında bir bağ bulunmamaktadır.

Doğum Kontrol Hapları Kısırlık Yapar mı?

Doğum kontrol hapları bir çok tedavide kullanılır. Genç kızlık döneminde tedavi amaçlı kullanılan haplar ileride kısırlığa yol açmaz.

Doğum Kontrol Hapları Belli Bir Yaştan Sonra Kullanılır mı?

Toplumumuzda doğum kontrol haplarının 35 yaş üzeri kadınlarda kullanılmayacağı yönünde yanlış bir düşünce vardır. Bu haplar sağlıklı bir kadında menopoza girene kadar kullanılabilir. Fakat sigara kullanan kadınlarda 35 yaş üzeri kullanılmamalıdır.

Reklamlar

Doğum Kontrol Hapları Bırakınca Hemen Hamile Kalınılır mı?

Doğum kontrol hapları hemen bırakıldığında hamile kalmayacağınızı düşünüyorsanız yanılırsınız. Bu haplar adet döneminin ilk günlerinde alındığı taktirde hemen korumaya başlar ve bırakıldığında artık koruyuculuğu biter ve hamile kalınılabilir.

Gebellikte Uzanmak, Ağır kaldırmak Düşüğe Yol Açar mı?

Toplumumuzda her gebenin duyacağı bir sözdür bu. Aman kaldırma, sakın eğilme vs.. Bu davranışlar düşüğe sebep değildir. Düşük daha sıklıkla bebekte oluşan anomalilerden kaynaklı olur.

Gebelikte Vajinal Muayene Düşüğe Yol Açar mı?

Gebelikte vajinal muayene yapılması zorunludur. Bu muayenenin düşüğe yol açma etkisi yoktur. Gebelikte smear kontrolü yapılmalıdır. Hatta erken dönemde gebelik ancak vajinal ultrason ile görülebilir. Dış gebelik teşhisi de vajinal ultrasonografi ile erkenden teşhis edilip ekate edilebilir. Düşük sebepleri en çok bebekte olan anomallilerden kaynaklanmaktadır. 

Spiral Kullanımı Dış Gebeliğe Yol Açar mı?

Rahim içi araçların dış gebeliğe yol açma ihtimali yoktur. Rahim içi gebelikler spiral kullanan kadınlarda azaldığından bu tarz yanlış düşünceler ortaya çıkmıştır. 

Gebellikte Dedektörden Geçilir mi?

Gebelikte havaalanlarındaki gibi içinde radyasyon olmayan metal dedektörlerden geçilebilir. 

Eski Kiloma Ne Zaman Kavuşurum?

Hamileliğiniz boyunca sağlıksız ve dengesiz beslendiyseniz eski kilonuza kavuşmanız biraz uzun ve zahmetli olacaktır. Doğum gerçekleştikten hemen sonra yaklaşık vücudunuzdan 7 kg azalır. Gebelikte en ideal 12 kg alınmasıdır. Bunun 7 kg gittiğinde size geriye 5 kg kalır ve ortalama 6-9 ay içinde eski kilonuza kavuşursunuz. Ayda 2 kg fazla vermek doğru değildir. Hızlı kilo verdiren diyetler tehlike yaratabilir. Bebeğinizi emzirdiğinizden dolayı asla aşırı diyet uygulamayınız. 

Emzirirken İlaç Kullanılır mı?

Emziren annelerin gebelik dönemindeki gibi ilaç kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir. Doktorunuza reçete yazarken emzirdiğinizi mutlaka belirtin. Doktora danışmadan asla ilaç kullanmayınız. Çünkü bir çok ilaç anneden süt yolu ile bebeğe geçer. Bu da hiç hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Her ilaç aynı olmadığından doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanınız.

Doğum Sonrası Normal Cinsel Hayata Ne Zaman Dönülür?

Doğum sonrasında normal cinsel yaşam ağrıların olmadığı ve löşi adı verilen akıntının kesildiği zaman dönülür. İstendiği taktird 3. haftada başlanabilir ama normalde 6-8. haftadır. Bunun sebebi ise doğum sonrası kadında görülen cinsel isteksizliktir.

Doğum Sonrası Rahim Ne Zaman Eski Haline Döner?

Hamilelik öncesine göre rahim doğumdan sonra biraz daha büyük kalır. Gebelikte rahim boyu ve ağırlığı 10 kat artar. Doğumdan sonra 1 kg kalır ve boyu göbek hizasındadır. Doğumdan 1 hafta sonra boyu kalça kemiğinin ortasına kadar uzanır. Rahmin normale dönmesi 6 haftayı bulur.

Doğum Sonrası Normal Banyo Yapılır mı?

Eğer normal doğum yaptıysanız doğumdan hemen sonra banyo yapabilirsiniz. Fakat sezeryan ile doğum yaptıysanız 2 gün sonra banyo yapabilirsiniz. İster normal ister sezeryan doğum olsun yapılan banyo ayakta duş şeklinde olmalıdır. Hijyen açısından bu dönemde küvette banyo önerilmez.

İlgili Diğer linkler;

Gebelikte Bilgisayar Kullanımı Zararlı mıdır?

Gebellikte Denize veya Havuza Girmek Sakıncalı mıdır?

Hamile İken Araba Kullanılır mı?

Hamile İken Uçağa Binilir mi?

Hamile İken Röntgen Çektirilebilir mi?

Hamilelikte Oluşan Çatlakları Önlemenin Yolları Nelerdir?

Hamilelikte Saç Boyatılabilir mi?

Bebeğimin Kalp Atışlarını Ne Zaman Duyabilirim?

Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Anne Karnında Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Çarpıntı Neden Olur?

Gebelikte Epilasyon

İkili Test

Üçlü Test