Zinde ve kendinizi mutlu hissetmek için neler yapmalıyım? Cevabı basit. Güne iyi bir kahvaltı ile başlamalısınız. Kahvaltıyı asla sonraya bırakmayın, bırakın işler beklesin. Sizin için en önemli öğünlerin başında kahvaltı gelir unutmayın. Eğer kahvaltı etmeye başlamadıysanız muhtemelen gece boyunca devam eden açlığınız artık kan şekerinizi düşürmeye başlamıştır. Bunun sonucuda yorgun ve halsiz bir vücut olur. Ayrıca bebeğinizin beslenmesini, gelişmesini olumsuz etkilemiş olursunuz. Sonuç olarak gününüzün iyi geçmesi için herşeyden önce kahvaltı yaparak başlamalısınız. Gün boyunca toplam 5-6 öğün besin almalısınız. Öğün araları 2-3 saat olmalıdır. En fazla 4 saatten fazla aç beklememelisiniz. Yorgunluk ve halsizlikle savaşmanın en başında az az fakat sık sık beslenme gelir. Uzun süre aç kalıp birden fazla ve hızlı yemek, aç kalmak kadar zararlıdır. Bu durumda aynı açlık gibi halsizlik ve yorgunluk sebebidir. Mümkün olduğunca ana öğünlerde çiğ sebze ve salata mutlaka olmalıdır. Çiğ sebzelerde daha bol vitamin, lif ve enzim bulunur. Bu da sizin sindiriminizi kolaylaştırdığı gibi yiyeceklerin emilimini arttırır.

ucuz bebek ürünleri

Her gruptan besin tüketmeye dikkat ediniz. Yiyecek gruplarını 5 grupta toplayabiliriz. Bunlar ;

1- Ekmek grubu, bildiğimiz hamur işleri

2- Et ve et türevleri

3- Sebze ve salatalar

4- Meyveler

5- Süt grubu

Her gün bu grupların hepsinden muhakkak tüketmelisiniz.

Bol bol su içmelisiniz. Aynı yemek öğünleri gibi az az ama sık sık su tüketmelisiniz.

Donmuş, İşlem Görmüş, Konserve vs. Gıdaların Tüketimi

İşlem görmüş her gıda içerdiği besin değerini kaybetmiş bir gıdadır. Taze gıdaların donmuş gıdalara, onunda konserveye göre besin değeri fazladır. Kısacası bize gerekli tüm besin değerlerini taze gıdalardan almak en iyi beslenme yoludur. Pişmiş sebzelerin besin değerlerini korumak için onları buharda veya ızgarada pişirmelisiniz. Mikrodalga fırınlarda da besin değerlerini fazla kaybetmeden pişirilebilir.

Hamilelik boyunca tüketilmesi önerilen başlıca yiyecekler arasında portakal suyu, brokoli, yoğurt, baklagiller ( mercimek, fasulye vs.) ve incirdir. İncirde ister kuru ister taze olsun birçok sebze ve meyvede olduğundan daha fazla lif bulunur. potasyum ve bol miktarda kalsiyum ve demir de bulunduğundan çok önemli bir besin maddesi diyebiliriz.

Hamilelikte Beslenme Notları

Hamileliğinizin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacak faktörlerin en başında beslenme gelir. Yeterli kaloriyi aldığınız besleyici bir diyet hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin gelişimi ve doğundan sonraki sağlığı için çok önemli dir. En önemli besin maddeleri protein, kalsiyum, folik asit,çinko, demir, A vitamini, B vitaminleri ve doğal besinlerde bulunan fitokimyasallardır. Emziren bir anne iseniz ve tekrar hamile isenin beslenmenize özel bir önem göstermelisiniz. Özellikle vücudunuzda bulunan demir daha az miktarda olacağından bunu takviye etmekte dikketli olmalısınız.

Besin desteklerinde ve zenginleştirilmiş gıdalarda mevcut olan folatın sentetik şekli olan folik asit daha iyi emilir. Bebeğinizin omurga ve beyin gelişimi desteklemek için günde 600 mcg folik asit önerilir. Hamilelikte sigara kullanaıldığı taktirde hem C vitaminini hem de folik asit ihtiyacını çoğaltır.

Hamilelikte önerilen günlük protein miktarı 60 gramdır. Proteinler bebeğinizin dokuları için gerekli olan amino asitleri içerir.

Fitokimyasallar, aromalı otlar, baharatlar, tahıllar, sebzeler ve bakliyatlar gibi bitkisel kaynaklı gıdalarda bulunur. Fotokimyasallar için tüketim oranı yoktur.

Özellikle doğal gıdalarla beslenmeyi herzaman tercih ediniz.

Bulantınız olduğu taktirde çay, meyve suyu kahve ve su içmeyiniz.

Bitkisel çaylar içmeden önce doğal bile olsa muhakkak doktorunuza sorunuz.

 Diyet Lifinden zengin gıdalar

Tahıl ürünleri:Kepekli ekmek,kepekli kraker,kahvaltılık tahıllar,bulgur,çavdar,yulaf,arpa,kahverengi(esmer) pirinç

Meyveler:Elma,armut,çilekgiller,turunçgiller,incir,kayısı,erik ve kuru meyveler

Sebzeler:Brokoli,lahana,havuç,mısır,bezelye,bamya,kabak,patlıcan

 Kuru baklagiller:Nohut,mercimek,kuru fasulye,barbunya,börülce,bakla

 Çerezler:Fındık,fıstık,badem,çekirdekler

Reklamlar

İLGİLİ LİNKLER ;

Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler

B12 vitamini

E vitamini

C Vitamini

K Vitamini

Kalsiyum

Folik Asit

Gebelikte Omega

Gebelikte Sigara Kullanımı ve Zararları