Gebelikte 8. Ay

Reklamlar

(29-32. HAFTA)

Hamileliğin sonlarına yaklaşmaya başladınız. .Bebeğiniz bu ay solunum egzersizlerini yapar. Bebeğinizin kilo alımı hızlanır. Erken doğum riski taşıyan gebelikler için bebeğin yapmış olduğuğu solunum egzersizleri ve akciğer gelişimi erken doğum gerçekleştiği taktirde 31. haftada bile hayata destek almadan devam etmesi zordur. Bu gibi durumlarda bebek doğum gerçekleştiği andan itibaren akciğerleri normal işlevini tek başına gerçekleştirene kadar kuvezde sounum desteği alarak yaşamını sürdürür.

gebelikte 8. ay ug görüntüsü

Otuz ikinci haftada bebeğin hareketlerinde azalma olabilir. Bebeğinizin hareketlerini sol tarafa uzanarak rahat bir şekilde duyarsınız. Gerekirse tatlı bir parça yiyecek yiyip tekrar hareket edip etmediğini kontrol ediniz. Her bebek 2 saat içinde en az 10 defa hareket etmelidir. Sizin yapmanız gereken bir parça çikolata yiyip panik yapmadan hareketlerini saymanız. Hareketlerinde azalma yada olmama hissettiğiniz durumda acil olarak doktorunuza başvurunuz. Bebeklerde hareketsizlik tehlikeli sonuçlar doğurabilir. 32. haftadan sonra gerçekleşen doğumlarda bebeğin normal yaşama şansı yüksektir.

1. Ayda Annedeki Değişimler Nelerdir?

Bu aydan itibaren artık doğuma hazırlanmaya başlamalısınız. Normal doğum olucaksa doktorunuz sizi ıkınma ile ilgili gerekli alıştırmalar için bilgilendirmelidir. Eğer doğumunuz sezeryan için uygun ise bu ay doğum tarihini doktorunuz ile birlikte belirleyebilirsiniz.

ucuz bebek ürünleri

Bu ay yalancı doğum sancılarınız olabilir. Eğer sancılarınız artmaya başladığını hissederseniz sancı aralıklarını takip edip doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririz.

Bu ayda bebeğinizin büyümesiyle rahminizin idrar yollarına yapacağı baskıdan dolayı idrar kaçırmaları yaşamanız normaldir. Aşırı idrara çıkıyorsanız, yanma, kaşınma hissi varsa idrar yolu enfeksiyonu olmuş olabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu bu dönemde tehlikke yaratabilir. Bu durum için dikkatli olmalı belirtilerini taşıdığınızı düşünüyorsanız hemen doktorunuza danışmalısınız..Eğer idrar yolu enfeksiyonu oluşursa böbreklere zarar verebilir.Ayrıca kanamanız oluşursa hemen bir doktora başvurmalısınız.

Hamileliğe bağlı karın kısmında bacak ve gögüslerde çizgiler oluşabilir. Bu durum hamileliğe bağlı oluşan çatlaklardan kaynaklanmaktadır. Hamilelikte oluşan çatlaklar kalıcıdır.

Erken Doğum >>

Reklamlar