Hamilelikte spor yapmak tehlikeli mi? Hamilelik esnasında spor yapmak hem sizin hem de bebeğiniz için zararsızdır. Hamileliğinizin başlarında aerobik, step koşu ve yüzme gibi sporlar yapabilirsiniz.Hamileliğiniz boyunca yürüyüş ve yüzme yapmanızı öneririz. Daha ilerleyen hamilelik dönemlerinizde vücudunuzun ağırlığı fazlalaşacağından spor yapma oranınız azalacaktır. Kendinizi güçsüz hissettiğinizde sporu tamamen bırakmamalısınız. Bunun yerine hafifleterek devam edebildiğiniz kadar yapmalısınız. Yaptığınız egzersizleri aralarda bol bol dinlenerek devam ettirmelisiniz. Haftada 3 gün yarım saatlik yürüyüş size yetecektir.

ucuz bebek ürünleri

Hamilelikte Yürüme Egzersizi

Bol bol yürüyüş yapın. Hamilelikte yürüyüş çok önemli bir egzersizdir. Vücudunuzun rahatladığını hissedeceksiniz. Ayrıca yürüyüş egzersizi bel ağrılarınızın azaltan bir etkendir. Tabii ki herşey gibi bununda abartısına kaçmadığınız sürece faydalıdır.Kendinize bir egzersin programı belirleyin ve bunu hergün uygulamaya çalışın, faydasını göreceksiniz.Yürüyüş egzersizi doğum ve sonrasını rahat geçirmeniz için de çok önemlidir.

Hamileliğiniz boyunca sağlıklı olmak ve rahat bir doğum geçirmek için bol bol yürürken nelere dikkat etmeliyiz? Şimdi biraz bu konuya değinelim.
Yürüyüşünüzü yapıp zinde kalıyorsunuz ama bunu gerçekleştirirken güneşten korunuyormusunuz? Derinizin UV ışınlarından zarar görmesini engellemelisiniz. Yoğun güneş ışınında ve sıcaktan korunarak rahat bir yürüyüş yapmak için sabah erken saatleri veya akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Ayrıca egzersiz yaparken bol miktarda sıvı tüketmeyi de ihmal etmeyiniz.

İlgili Linkler;

Gebelikte Plates Hareketleri Nelerdir?

Hamilelik Egzersizleri ve Yapılması Sakıncalı Sporlar Nelerdir?

Reklamlar