Hamileliğiniz boyunca yaptırmanız gereken testler vardır. Bu testler gerek sizin gerekse bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Hamilelikte yapılması gereken testler video


Sırasına göre sıralarsa testler ;

1- Gebelik tespit testleri. İdrardan ve kandan HCGhormonunun tespiti ile yapılır. Kanda bakılan test sonucu garantidir. En erken dönemde dahi doğru sonuç alınır. İdrar testinden alınacak sonucun doğruluğu, adet kanamanızın geçmesinin üzerinde 3 ila 10 gün sonrasında olur. Gebelikten şüphelendiğinizde en doğru sonuçca çabucak ulaşmak için kan testine baktırmanızda yarar vardır.

2- Tansiyon hamileliğiniz boyunca her kontrolde ölçülmelidir. Vücudunuzda ödem olup olmadığı özellikle el ve ayaklarda kontrol edilmelidir.

ucuz bebek ürünleri

3- Kilonuz sürekli takip edilmelidir. Kilonuzu her sabah aç karnına tartmalısınız.

4- Karnınızın büyümesinin takibi

5- Kan ve idrar tetkikleri. Kan tahlilleri ile kansızlık durumunuzu ve kanla ilgili diğer konularla ilgili; idrar tahlili ile de idrar yolları iltihabı ve diğer ilgili sonuçlar alınır.

6- Ultrason ile gebelik takibi. Gebelik haftasını ve son adet tarihini hatırlamayanlar için erken ultrason ölçümü ile bu tarih belirlenebilir. Ayrıca, anne karnındaki bebeğin anomali tespiti, Down sendromu tespiti vb. yardımcı olarak kullanılır.

hamilelilk-testleri-resim7- Kan uyuşmazlığı tespiti

8- İkili test. Bu test 11 ila 14. haftalar arasında yapılır. Önce ultrasonla bebeğinizin ense pilisi kalınlığı ölçülür. Ayrıca sizden alınan kanda da iki ayrı madde ölçümü yapılarak bebeğinizde olası Down sendromu riski belirlenir.

9- Gebelik şeker taraması. Gebelikte şeker ölçümü 24. ile 28. haftalar arasında yapılır. 50-100 gr olarak doktorunuzun vereceği glikoz yüklemesi yapılarak olur. Şeker taramasına gitmeden önce aşırı şekerli yiyecekler tüketmeyiniz. Aksi taktirde sonuçlar doğru çıkmayacağından taramayı tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz.

10- Troid, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol için kan testleri yapılır.

11- Doopler ultrasonografi. Gebeliğin 20-24. haftaları arasında yapılır. Bu ultrasonografide bebeğinizin tüm organları gözleniir ve değerlendirilir.


12- Üçlü test. 16 ile 18. haftalar arasında kanda 3 hormona bakılarak yapılır. Down sendromu, Nöral tüp defekti anomalilerinin tespiti sağlanır.

13- Eğer yaptırdığınız ikili ve üçlü testlerde risk oranı yüksek çıktıysa hemen telaşa kapılmayın. Unutmayın ki bu testler sadece risk oranını verir kesin Down sendromu vardır demez. Diyelim ki testleriniz bozuk çıktı. Sizi ve bebeğinizi sürekli takip eden doktorunuz size amniyosentez önerecektir. Amniyosentez %100 güvenirliği olan bir testtir ve kandan bakılmaz. Amniyosentezi her doktor yapamaz, o yüzden size önerilen bir uzmana yaptırmalısınız. Amniyosentez bebeğinizin içinde bulunduğu amniyo sıvısından ultrason eşliğinde çok ince bir iğne ile örnek alınıp teste tabi tutulması kaydı ile yapılır. Çıkan sonuç kesindir. Bu test sonucu bebeğinizle ilgili herhangi bir zeka anomalisi olup olmadığını öğrenirsiniz.

LABORATUVAR TAHLİL SONUÇLARININ TERİM AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ --->

Reklamlar