Mail: info@hamilelikguncesi.comGebeliğin 1. Haftası

 

Bugün yumurta hücreniz ile eşinizin sperminin birleşmesinden tek hücreli bir organizma meydana gelir. İlerleyen aylarda bebeğiniz zigot adı verilen gözle görülmesi kolay olmayan bu tek hücreden gelişecektir. Buna döllenme denilir.
Bazı kadınlar yumurtladıkları zamanı anlayabilirler ama bazıları ise bunu hiç farketmezler. Bu durumda bir endişeniz olmamalıdır gayet normaldir. Spermin yola çıkmasından yumurtalıklar ile rahminizi bağlayan fallop dediğimiz tüpünde bulunan yumurtaya ulaşması tahmini 12 saati bulur. Yüzlerce sperm yumurtaya doğru yönelir, fakat bunlardan sadece bir tanesi yumurtanın dış yüzeyinden içeri girer. Bu döllenme sürecinin farkında olamazsınız.

2. Hamilelik Gününüz

Hamileliğinizin ay takvimine göre 3. haftası ama sizin sayacağınız 1. haftasının 2. gününe geldik. Bugün ilk hücre bölünmesi gerçekleşir. Sizin yumurta hücreniz ile eşinizin sperminin oluşturmuş olduğu o tek hücreden iki hücreli bir kürecik oluşur ve Fallop tüpünde serbestçe hareket eder. Cilia dediğimiz fallop tüpünün içini kaplayan küçük üylerin hareketleri ve yerçekimi nedeni ile tüp içinde dolaşırlar.

Sizin vücudunuzda oluşan değişikliklerden biride Erken Hamilelik Faktörü dediğimiz, bağışıklık baskılayıcı bir protein olan EHF üretilmeye başlar. Bu protein olmadığı taktirde vücudunuz bebeğinizi bakteri, virüs gibi yabancı bir madde sanıp saldırır. EHF olduğunda, bebeğiniz risklerden uzak gelişmesine devam eder.

3. Hamilelik Gününüz

Hamileliğinizin 3. günündesiniz ve herşey yolunda.. dünden bugüne değişen birbirine eş iki hücrede üç yada dört hücre bölünmesi daha gerçekleşti. Sıkı sıkıya birbirine bağlı iki hücre dört, dört hücre sekiz, sekiz hücre ise onaltı hücre oldu. Şimdiden sonra bebeğinizin hücreleri artık sizin ürettiğiniz yumurtada depolanmış besin maddelerinden faydalanarak üretilir.

4. Hamilelik Gününüz

Onaltı hücreli kürecik Fallop tüpünün ucuna varır. Şimdiden sonra rahminizi kaplayan ve fazlasıyla yağ ve şeker bulunduran dokunun salgısı sayesinde bir miktar beslenecektir. Bununla beraber hücre küreciği yuvalanmaya hazırlanırken bu salgıyı yapışkan hale getiren bikarbonat salgılar.

Halen bu küreciği görme imkanınız yoktur fakat çok yakın zamanda rahminize girecek ve artık ultrasonlarda görmeye başlayacaksınız.

5. Hamilelik Gününüz

Artık hücre küreciği değişime başlamıştır. Hücreler tarafından salgılanan sıvı, küreciğin merkezine geçer ve hücreleri iki gruba ayırır. İçerde kalan grup bebeği oluşturur ve buna biz emriyonik disk adını veriyoruz. Dışarıda kalan grup ise gebeliği destekler.

Hücre küreciği henüz rahminize girmediyse bugün girer. Daha öncede söylediğimiz gibi vücudunuzun salgıladığı Ehf sayesinde bedeniniz daha bebeğin varlığını farketmemiştir.

6.Hamilelik Gününüz

Hücre küreciğini iki gruba ayıran sıvı, hücre küreciğinin merkezine geçecektir. Bu sıvıyla dolu hücre küreciği rahminizin yapışkan yüzeyinde durur. Artık hücre kürciğinde yüzlerce hücre vardır. Bu hücrelerden bazıları küreciğin içinde bir tümsek oluşturmak için bir araya toplanır.

Hücre küreciği rahminizin yüzeyinde durduğunda artık yuvalanma üreci başlamış demektir. Yuvalanma sırasında teması gerçekleştiren dıştaki hücreler rahmin yüzeyinde bulunan hücrelerle birleşir. Bu yuvalanma hücre küreciğini korur. Ayrıca sizin kanınızdan hücre küreciğine oksijen ve besinlerin geçmesini sağlar.

7.Hamilelik Gününüz

Artık birinci haftanın son gününe geldiniz ve bebeğiniz 2. haftaya girmek üzere. 7. günde de yuvalanma devam eder. Rahminize yapışmış olan hücre küreciği artık 0.1 mm'dir.

Hücre küreciği yuvalanma sırasında rahmin yüzeyindeki bazı dokuları yerinden ederek kendine yer açar. Bu işlem sırasında hafif bir kan lekesi olabilir. Bu durumdan korkulacak birşey yoktur, normaldir. Her hamilelikte olacak diye birşey yoktur. Bu kanama adet kanaması sanılmamalıdır bu sizin hamileliğinizin başlangıcıdır.

Sonraki Hafta>>

Haftalara Göre Hamilelik

1.Hafta 2.Hafta 3. Hafta 4.Hafta
5. Hafta 6.Hafta 7.Hafta 8.Hafta
9.Hafta 10.Hafta 11.Hafta 12.Hafta
13.Hafta 14. Hafta 15.Hafta 16.Hafta
17.Hafta 18. Hafta 19.Hafta 20.Hafta
21.Hafta 22.Hafta 23. Hafta 24.Hafta
25.Hafta 26. Hafta 27.Hafta 28.Hafta
29.Hafta 30.Hafta 31. Hafta 32.Hafta
33.Hafta 34. Hafta 35.Hafta 36.Hafta
37.Hafta 38.Hafta 39. Hafta 40.Hafta

Write A Comment

 

Şifalı Bitkiler

Binlerce yıldır tıpta kullanılan bitkiler dünyanın sonuna kadarda kullanılmaya devam edilecektir.Soğuk algınlığından cinsel sorunlara kardar her hastalıkta kullanılan bitkiler,tıbbın en büyük yardımcısı konumundadırlar.

Yazının Devamı »

Gebelik Hastalıkları

Gebelikte karşılaşılacak bazı rahatsızlıklar;

 

Yazının Devamı »NewsLetter Sign Up !

Please enter your Email and Name to join.

Digital Newsletter

To unsubsribe please click here ».


YASAL UYARI:Bu sitede yer alan bilgiler sadece bilgi verme amaçlidir,doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler sahsi tani ve tedavi yöntemi olarak degerlendirilmemelidir.Bu sitedeki bilgileri kullanilarak kendi kendine yapilan uygulamalardan ya da uygulama ehliyeti bulunmayan veya amatör kisilerce yapilan uygulamalardan siteyi hazirlayan kisi sorumlu degildir.Bu siteyi ziyaret eden kisiler bu uyarilari kabul etmis sayilirlar.