Hamilelik Belirtileri

Reklamlar

Hamile olduğumu nasıl anlayabilirim? İşte her anne adayını ve anne olmak isteyen bayanların aklına gelen sorulardan bazıları...

ucuz bebek ürünleri

Hamile olduğunuzu anlayabilmek için hamileliğin bazı erken işaretlerini taşıyıp taşımadığınıza bakınız. Eğer bu işaretlerden taşıdıklarınız varsa ve hamile kaldığınızı düşünüyorsanız en kısa zamanda bir hastaneye başvurup gerekli kan testlerini yaptırıp kesin sonucunu öğrenebilirsiniz. Şimdi gelelim bu belirtiler nelerdir..

Bulantı

Aşırı yorgunluk

Memelerin veya meme uçlarında oluşan karıncalanma yada hassasiyet oluşması (Emziren ve tekrar hamile kalan anneler için anlaşılması güç bir belirtidir.)

Adet görmemek veya sık sık lekelenme yaşamak

Gebelik tespit testleri. İdrardan ve kandan Beta_HCG hormonunun tespiti ile yapılır. Kandan bakılan test sonucu garantidir. En erken dönemde dahi doğru sonuç alınır. İdrar testinden alınacak sonucun doğruluğu, adet kanamanızın geçmesinin üzerinde 3 ila 10 gün sonrasında olur. Gebelikten şüphelendiğinizde en doğru sonuca çabucak ulaşmak için kan testine baktırmanızda yarar vardır.

 

Hamilelikte Genel Yapılacaklar Nelerdir?

Öncelikle kendinize kendinizi rahat hissettiğiniz güvendiğiniz bir doktor seçerek başlayınız. Unutmayınız ki bebeğinizin ve sizin sağlığı doğuma kadar ve doğumdan sonra kontrol altında olmalı ve normal gelişim sürecinin aylık olarak takip edilmesi bebeğinizin karşılaşacağı her türlü sıkıntıdan zamanında bilgili olup önem alınması için bir uzmana danışmak şarttır.

Beslenmenize dikkat edin, bol bol sıvı alın. Az ama sık öğünler şeklinde beslenin. bol bol kalsiyum, protein demir, folik asit, A vitamini, B vitaminleri, C,D,E ve K vitamini, potasyum,fosfor, çinko, mağnezyum, bakır, manganez içerikli besinler yemeyi ve doktoorunuzun bu vitaminler doğrultusunda size önerdiği takviyeleri almayı unutmayınız.

Yağ konusunda seçici olun kalbe dost yağları seçmeniz yararlı olacaktır.

Sigara ve alkollü içkilerden uzak durun.

Kafeini azaltın.

Doktorunuz tavsiyesi ile egzersiz yapın.

Midenizi rahatsız edecek hazmı zor yiyeceklerden kaçının.

Bulantı yapacak ağır kokulardan kaçının.

Diş etlerinizde rahatsızlık yaşayabilirsiniz.

Duygusal değişikliklere hazır olun.

İdrarınızı uzun süre tutmayın, sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyacaksınız bu durum gayet normaldir. Önemli olan her tuvaletiniz geldiğinde ihtiyacınızı gidermenizdir.

Bitkisel tedavi ve doktorunuzun önermediği hiç bir ilacı içmeyin.

 

Reklamlar