Kısırlık(İnferilite) Nedir Nasıl tedavi edilir

Reklamlar

Kısırlık veya infertilite herhangi bir korunma olmaksızın, düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamaması durumuna denir. Kisirlik Nedir? Kisirlik Nedenleri Nelerdir? (İnfertilite) Kısırlık Nedir? Herhanbi bir korunma olmaksızın düzenli ilişkiyle 12 ay içerisinde çocuk sahibi olunamaması durumuna kısırlık ya da infertilite denir.

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

a) Kadında Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Video

-Yumurtlamada Meydana Gelen Bozukluklar: Kadında en sık görülen kısırlık nedenidir.

-Tüplerin hasarlı olması: Tüplerin kısmen veya tamamen tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği olanaksızlaştırır.

ucuz bebek ürünleri

-Endometriozis: Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi olarak ifade edilir.

-Rahime Ait Problemler: Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıyla (Mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir.

-Alerjik Nedenler: Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur.

b) Erkeklerde Kısırlık Nedenleri:

Kısırlık Videosu

-Sperm üretiminde aksaklıklar: Sperm şekli, sayısı veya hareket kabiliyetindeki zayıflıktan kaynaklanır.

-Yapısal Bozukluklar: Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam veya kısmi tıkanıklıklar kısırlık nedeni olabilir.

Erkekte Kısırlık Tedavisi

Kısırlık tedavisine önce kim başlamalı?
Doğru olan ilk olarak erkeğin sperm kontrolü yaptırmasıdır. Çünkü bu çok kolay bir işlemdir. Erkek 4 gün cinsel perhiz yapar yani cinsel ilişkide bulunmaz, ardından güvenilir bir laboratuara gider ve sperm verir. Laboratuar koşullarında bu spermin yapısı ve morfolojisi incelenir. Bu aşamadan sonra eğer bir problem varsa erkeğin tedavisine yönelik çalışmalar yapılır. Eğer sorun yoksa kadının kısırlığı araştırılmaya başlanır. Bazı durumlarda her ikisinde de problem olmayabilir. Her iki tarafın fonksiyonları normal olduğu halde çiftlerin çocuğu olmayabilir. Buna da sık rastlanır.

Bir erkek kısırlık şüphesi ile başvurduğunda ne gibi testler yapılıyor?
Erkeğin doktora anlattıkları çok önemlidir. Doktor hastaya yönelttiği sorularla birçok hastalığın ipucunu yakalayabilir. Şu konular araştırılır:

Sperm Testi
Öncelikle sperm testi istiyoruz. Spermin içinde normalde 1 santimetreküpte 20 milyon veya üzeri olması gereken sperm düşük seviyelerine göre türlere ayrılıyor.

ASPERMİA: Semenin hiç olmaması durumudur.

AZOOSPERMİA: Semen içinde sperm hücresinin hiç olmaması durumudur.

OLİGOSPERMİA: Semen içinde, sperm sayısının 20 milyondan az olmasıdır.

İNSEMİNASYON (AŞILAMA): Laboratuvarda, canlı ve normal spermlerin seçilerek, steril sartlarda, rahim içine bir kanülle konulmasıdır.

MİKROENJEKSİYON (İCSİ-İntraSitoplazmik Sperm Enjeksiyonu): Laboratuvar ortamda bir sperm hücresinin, yumurtanın içine verilmesidir.

MESA: Mikroşirürjikal Epididimal Sperm Aspirasyonu.

PESA: Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu.

TESE:Testiküler Sperm Ekstraksiyonu.

TESA: Perkutan Testikuler Sperm Aspirasyonu.

Reklamlar

Varikosel ve Kısırlık:

Normal popülasyonda erkeklerin %15'inde, infertil erkeklerin ise %40'ın da varikosel vardır.

Fizik muayenede hasta hem ayakta hem de yatar pozisyonda muayene edilmelidir. Ayakta palpasyon yapıldığında varikosel solucan torbasi ”şeklinde hissedilir. Yatar pozisyona geldiğinde bu durum kaybolur veya iyice azalır.

Varikosel Tedavi Endikasyonları:

1. Skrotum palpe edildiğinde varikosel palpe ediliyorsa,

2. Kişinin infertilitesi varikoselden ise,

3. Eşinin infertilite durumu yoksa veya tedavi edilebilir bir durumdaysa,

4. Anormal semen parametreleri varsa veya sperm fonksiyon testleri anormal ise, varikosel tedavi edilmelidir.

Eğer semen parametreleri normal ise varikoselin tedavi edilmesine gerek yoktur.

Genç erkeklerde varikosel olmasına rağmen semen analizi normalse, bu durumda varikosel tedavi edilmemeli, 1-2 yıllık aralıklarla semen analizi tekrarlanmalıdır.

Varikosel durumunda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere tedavi yaklaşımı üç sekilde olabilir.

1. Varikoselin tamiri

2. İntrauterin inseminasyon

3. Yardımcı üreme teknikleri, yani 'Tüp Bebek' tedavisi yapılır.

Kadında da bir kısırlık nedeni varsa ve bunun tedavisi sadece tüp bebek ile yapılacaksa varikosel tamirine gerek yoktur.

Varikosel tamiri sonucu enfeksiyon, hidrosel, varikosel persistansı veya nüksü, nadiren de testis atrofisi gibi bazı komplikasyonlar meydana gelebilir.

Varikosel tamirinden sonra, 3 aylık aralıklarla, gebelik oluşuncaya kadar veya bir yıl süreyle semen analizi yapılmalıdır.

Azospermi Durumunda Araştırma:

Azospermi, semen analizinde hiç sperm olmaması durumuna denir. Tüm erkeklerin %1'inde, infertil erkeklerin ise %10-15'inde görülür.

Azospermi durumu etiyolojik olarak pre-testiküler, testiküler ve post-testiküler olmak üzere üç katogoride incelenebilir.

Azosperminin pre-testiküler nedenleri, spermatogenezisi etkileyen endokrin bozukluklardır. Bu durum nadir olarak görülür (Sekonder testiküler bozukluk).

Primer testiküler bozukluk olarak bilinen testiküler nedenler, bizzat testisin kendisini ilgilendiren bozukluklardır.

Post-testiküler nedenler ise, ejakülasyon disfonksiyonu veya obstrüksiyon bozukluğundan kaynaklanabilir. Olguların %40'ında bu durum söz konusudur.

Azosperminin pre- ve post-testiküler bozuklukları tedavi edilebilir patolojilerdir. Oysa testiküler bozukluk genellikle geri dönüşümsüzdür. Ancak, varikosel nedeniyle meydana gelen bozukluk bunun dışında tutulmalıdır.