Doğumun hemen ardından başlayan ve altı hafta süren vücudun toparlanma sürecine lohusalık dönemi denir. Loğusalık döneminde gebeliğin sizde yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimler gebelik önceki haline döner. Doğum ve lohusalık döneminde ortaya çıkan hastalıklar hayatı tehdit eder boyutta olabilir.

anne çocuk

Üreme orgaları 6 haftada eski haline döner ve emzirmeyen annelerin büyük bir kısmı bu dönem sonunda adet görmeye başlar.

f

Doğum sonrası beligin olarak fark edilebilen ilk değişiklik rahim boyutlarında olur.
Eski sağlığınıza ve gücünüze kavuşabilmeniz için lohusalık dönemini ciddiye almalısınız ve her fırsatta dinlenmelisiniz.ür sayılmazsınız. Loğusalık öneminde en az altı hafta yanınızda kalacak bir yardımcıya ihtiyacınız vardır.

Gebelik süresince rahim yaklaşık 11 kat büyür, ancak doğumdan sonra süratle küçülmeye başlar. 6 hafta sonunda gebelik öncesi boyutuna iner.

Doğumdan hemen sonra rahim kasılmalarının gücü doğum sırasındaki güçlerden çok daha fazladır. Bunlara takip eden ağrılar adı verilir. Bu ağrılar 2-3 gün kadar devam edebilir. Daha önce doğum yapmışlarda daha fazla hissedilir.

Doğumda plasentanın ayrılmasından hemen sonra, plasentanın uterusa yapıştığı yer büyük oranda küçülür. Bu küçülme sayesinde açıkda olan damar uçları kapanır ve kanama azalır. Plasentanın yerleştiği aşan 6 haftada iyileşir.

Doğumdan sonra rahim içinden gelen taze kırmızı kan löşi rubra olarak adlandırılır. İçinde kan ve doku parçacıkları bulunur.Birkaç gün içinde miktarı azalır ve rengi açılır. Doğumdan yaklaşık 4 hafta sonra bu akıntılar kesilir. Hijyene çok dikkat edilmelidir.

Doğum esnasında 10 cm açılanrahim ağzı açıklığı 1 hafta sonunda yaklaşık 1 santimetreye iner. Rahim ağzı normal doğum yapmışlarda artık yuvarlak değil yassı bir görünüm alır. Rahim ağzının görünümü kişinin doğum yapıp yapmadığını belli eder.

Gebelik boyunca genişleyen ve esneyen karın kasları ve pelvik kaslar 6 hafta sonra toparlanır .


Doğumdan hemen sonra ciddi ve ani komplikasyonlar görülebilir.Sık aralıklarla tansiyon ölçümleri yapılmalı, kanama kontrol edilmelidir.

Bu dönemde bulantı ve kusmalar görülebilir.

gebelikte 5. ayDoğumda plasentanın çıkmasından hemen sonra annede titreme nöbeti görülür. Bu ciddi bir durum değildir ve bir süre sonra kendiliğinden geçer.
Lohusalık humması olarak adlandırılan durum doğumdan sonraki ilk 24 saatten sonra ortaya çıkan ve aynı gün içinde olmamak kaydı ile 2 ya da daha fazla sefer ateşin 38 oC ya da daha fazla olması durumudur. En sık nedeni üreme, boşaltım ve memelerin enfeksiyonudur. Doğum eyleminin uzaması, zarların erken açılması gibi durumlar enfeksiyon riskini arttırır. En sık görülen enfeksiyon rahim içinin iltihaplanmasıdır
.

Günümüzde normal doğumdan sonra 1 gün sezaryenden sonra ise 2 gün hastanede kalmak yeterlidir. Doğum sonrası eve giden anne doğum şekli ne olursa olsun mümkün olduğunca dinlenmelidir. Ancak bu dinlenme yatak istirahati şeklinde olmamalıdır.

Ev içerisinde dolaşmak, basit ev işleri yapmak hem kişinin kendine olan güvenini arttırır hem de kan dolaşımını destekler.

Protein içerikli gıdalar ile taze meyve ve sebzeler özellikle önerilir.

Bebek dünyaya geldikten sonra barsak hareketlerinde yavaşlama ve kabızlık olabilir. Bu nedenle dışkıyı yumuşatan lifli gıdalar ve bol sıvı alınması kabızlığı önlemek açısından yararlıdır.

Doğum sonrası karın kaslarını güçlendirmek için egzersiz önerilir fakat egzersizlere 6 hafta sonra başlanmalı ve kasları çok zorlayan egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Doğum sonrası cinsel arzularda bir süre azalma olur. Bu geçici bir durumdur.Doğumdan sonraki 3. haftadan itibaren cinsel ilişkiye izin verilir.

Reklamlar