Menenjit

Reklamlar

Menenjit(meningitis) veya leptomeningitis beyin zarının iltihaplanması ile oluşan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.Hastalık beynin iç tabakasında bulunan zarda başlar Kafatası zedelenmeleri veya orta kulak hastalığı sonucu beyin zarları iltihaplanabilir. Kanla gelen mikroplar da özellikle küçük çocuklarda menenjit yapabilir.

Menenjite mikroorganizmalar yol açmaktadır. En sık rastlanan mikrop meningokok ismi verilen mikroskoptaki görüntüsü kahve tanesini andıran bir çift mikroptur.Listeriozis de gelişen ensefalitisin seyri sırasında da görülür.

anne çocuk

Menenjitin bakteriyel ve virütik olmak üzere iki tipi vardır. Viral menenjit genellikle daha sık görülür ve daha kolay atlatılır. Bakteriyel menenjitte antibiyotik kullanımının yararı yoktur ve ölümle sonuçlanabilir. Belirtileri ateş, kusma, başağrısı, boyun sertleşmesi, boyun ağrısı, göz kapaklarında ağırlık, titreme ve üşümedir. Erken teşhis çok önemlidir; ancak teşhisi zor olabilir. Tedavisi için omurganın L4 ve L5 omurları arasından dural boşluğa girilerek beyin omurilik sıvısı alımı gerekmektedir. Yapılan bu işleme lumbar punksiyon (LP) denilir.

menenjit

Menenjit aşısının kaç doz yapılacağı, başlangıç yaşına göre değişir. Eğer, bebeğe karma aşıyla birlikte 2 aylıkken menenjit aşısı da başlanırsa, ilk 6 ayda 3 doz, 1 yıl sonra da tekrar dozu olarak toplam 4 doz yapılır. Eğer, 6-12 ay arası başlanırsa, önce 2 doz, sonraki yıl da hatırlatma dozu olarak toplam 3 doz olacaktır. Eğer ilk 1 yaş içinde yapılmazsa, 1 yaş sonrası tek bir doz yeterli olacaktır.

Reklamlar