Miyom

Reklamlar

Miyomlar, rahimden kaynaklanan ve Kanser olmayan iyi huylu tümörlerdir. Rahim bir kas kütlesidir ve bu kas dokusundan çıkan tümörlere miyom adını vermekteyiz.

Miyomlar kadın hastalıklarının en sık olanlarından biridir. Tahminlere göre bütün kadınların yüzde 20'sinde ve 35 yaş üstü kadınların yüzde 40'ında miyom bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğunda hastanın hiçbir şikâyeti yoktur ve sadece elle muayenede veya ültrason muayenesinde ortaya çıkarlar.

anne çocuk

Miyomlar rahimden çıktıkları zaman ya rahmin dışına doğru büyürler veya rahmin duvarının içinde kalırlar yahut da rahmin içine yani adet olunan, kanayan rahim içi boşluğuna doğru büyürler.Rahmin içine doğru büyüyenler ise çok küçükken dahi adet kanama düzensizlikleri yaratarak hastayı uyarırlar. Rahim duvarı içinde kalanlar ise adet esnasında şiddetli ağrılara yol açabilirler.

Büyümekte olan miyomlarda çoğu kez menopoza ulaşamadan hastanın şikâyetleri ve kanamaları çok arttığı için ameliyat gerekli olmaktadır. Ama miyomların büyüklüğü 7–8 cm'e geldiği zaman ise hiçbir şikâyet vermeseler de alınmalarında fayda vardır. Ayrıca hızlı büyüyen miyomlarda nadir de olsa kanserleşme riski olduğu için bunların da alınması önerilir.

Eğer aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı var ise miyom olma olasılığı vardır ve mutlaka bir jinekoloğa muayene olmanızı öneririz.

Fazla miktarda adet kanamaları
Cinsel ilişki sonrası kanama
Adet arası dönemlerde ara - kanamaları veya lekelenme şeklinde kanamalar
Genel olmamakla birlikte sık sık idrara çıkma
Karında büyüme veya şişlik
Adet dönemlerinde ya da cinsel ilişki sırasında alt - bel ağrısı (kuyruk sokumuna doğru)
Fazla miktarda kanamalara bağlı olarak gelişen kansızlık
Kısırlık (tüplerin ya da rahimin ağzını tıkayan myomlar)
Kabızlık (büyük myomlar barsaklara bası yaparak barsak içinde dışkının ilerlemesine engel olmak suretiyle kabızlığa neden olabilirler)
Tekrarlayan düşükler (döllenmiş yumurtanın rahim içinde gömülüp kalmasını engeleyici şekilde yerleşmiş olan myomlar)

Miyomun birkaç yoldan tedavisi vardır. Herhangi bir sorun yaratmayan iyi huylu miyomlar için hiçbirşey yapmadan 6 ay beklenir. 6 ay içinde küçülmeye gidiyorsa tedavi gerektiirmez.

Hasta eğer menopoza yakın ise ve çocuk sahibi olmak istemiyorsa rahim ve yumurtalıklarla beraber miyom alınır. Özellikle rahim kanserine çevrilme olasılı olan hastalarda yapılır.

Miyomun uterus duvarından basitçe sıyrılarak çıkarılması diğer bir tedavi yoludur. Buna myomektomi denir. Bu işlem sıklıkla laparoskopi yolu ile uygulanır.

Reklamlar