Normal Doğum

Reklamlar

Bebeğinizin, vajinal yoldan dünyaya gelmesine normal doğum denir. Normal doğum mümkün olduğunca tıbbi müdahele edilmeden, verilen duygusal ve fiziksel destekle yapılan doğumdur. Tıbbi müdahele gerekli durumlarda yapılır.Normal doğum sonrasında, birkaç saat içinde normal aktivitelerinizi yapabilirsiniz.Ayrıca bebeğinizi kolayca emzirebilirsiniz.. Normal doğumunuz sonrası vücudunuz eski haline daha çabuk döner. Normal doğumda, bebeğiniz kemik kanalınızdan geçip vajinanızdan çıkarken göğüs kafesinde oluşan baskı sayesinde akciğerlerindeki sıvının çok büyük kısmının boşalmasına ve nefesini daha rahat almasına yardımcı olur. Normal doğumun üç evresi vardır.

Normal Doğum Videosu

anne çocuk

1. Sancılarınızın başlamasından rahim ağzı açıklığının tam olmasına kadar süren ilk evre.

2. Bebeğinizin doğuşu ile tamamlanan ikinci evre.

3. Plasentanın (Eş) çıkmasıyla

 

Gerçek doğum sancılarının düzenli aralıklarla oluşur.Başta daha az sıklıkla ve düzenli aralıklarla gelen doğum sancıları belli bir aşamadan sonra tipik olarak 10 dakikada üç kez ortaya çıkar. Kasılmalar yaklaşık 50 saniye sürer.

Doğumun başlayacağının bir habercisi de nişan denilen hafif kanlı-sümüksü akıntıdır. Nişan rahim ağzındaki bebeği koruyucu tıkacın atılmasıdır.

Doğumun ilk evresinde rahim ağzı açılmaya başlar. Geriye dönük olan rahim ağzı yavaş yavaş öne döner. Nişan dediğimiz sümüksü kanlı bir akıntı gelebilir. Nişan her hamilelikte olmayabilir. Artık rahim ağzının bebeğin geçişine yetecek kadar açılması beklenir. bu süre ilk doğumlarda uzun olabilir. İlk doğumda 12 saat, ikinci ve sonraki doğumlarda ise 6 saat kadar olur. Rahim ağzı doğum için 10 cm kadar açılınca ilk evre tamamlanıp artık ikinci evre başlamış olur.

Doğumda ikinci evre artık ıkınma evresiyle bebeğin çıkışıdır. Ikınmalar sırasında bağırsaklarda hareketlenme olabilir. Bu evre ortalama yarım saat ile iki saat arasında değişir. Sancılarınızın aralıkları uzar. Bebeğin çıkartılmasıyla bu evrede bitip son evreye geçilir. Bebeğiniz doğumhanede çocuk doktoru tarafından ilk kontrolleri yapılıp temizlendikten sonra bebek odasına alınır. Siz doğum bitiminde odanıza geçtiğinizde ilk emzirme için yanınıza getirilir.

Doğumun üçüncü ve son evresi bebeğin ikizi dediğimiz plasentanın ve kordonun çıkmasıyla son bulur. Son evre 5- 20 dk kadar sürer.

Normal doğum yapan anneler 1 gün sonra taburcu edilir.

Reklamlar

İlgili Linkler;

Suni Sancı Nedir?

Epizyotomi nedir? Forseps ve vakum uygulamaları zararlı mıdır?