Spiralin Kayması ve Gebelik

Reklamlar

spiralin kaymasıTakılırken tam yerine oturtulmamışsa düşebilir. Bu durumda koruyucu etkisi azalır ve gövdesi sert olduğu için vajende rahatsız edici bir çıkıntı hissedilir. Bazen de karın içine kaçabilir. Yani spiral rahim içini delebilir ve bağırsakların arasında kalabilir. Gebelik durumunda da kendiliğinden düşebilir.

Spiralle birlikte gebelik olabilir. Bayan bu yüzden adetlerinin düzenini iyi takip etmelidir. %1 gebelik ihtimali vardır. Eğer spiral yerinden kaydıysa bu ihtimal daha da artar. Eğer spiral ile birlikte gebelik olduysa ve eğer aile gebelik istemiyorsa küretaj için bebeğin haftası küçük, uygunsa spiral çekilir ve küretaj yapılır.

Eğer gebelik isteniyorsa ilk 3 aylık dönemde ultrason ile gebelik ve spiralin yeri değerlendirilir. Eğer spiral alınamaz veya alınmazsa %50 gebelik sonlanabilir. İlk 3 ayda spiral alınabiliyorsa, alınmalıdır. Çünkü alındığında düşük riski %25 olur.

Daha ilerleyen haftalarda spiralle gebe kalmış bayan bize başvurduğunda, spiralin ipi rahim ağzında izlenemez, spiral ile plasenta arasında bağ oluştuğundan spiral alınamaz. Bu gebelikte bayan enfeksiyon, suyunun erken gelmesi ve erken doğum yönünde uyarılır.

 

Spiralin ipi ele geliyorsa onu usulca çekip çıkarmak gerekir. Spiral gebeliğe bağlı bir nedenle düşmüşse ipin çekilmesi hafif kanama yapabilir ancak genellikle düşüğe yol açmaz. Gebeliğin ilerleyen haftalarında (ilk üç aydan sonra) ip artık görünmez olur. Bu durumda yapılacak bir şey yok, spiral genellikle bir kenarda durur, doğumda çıkarılır.

Reklamlar

İlgili Konular

Bakırlı Spiral (Ria)

Hormonlu Spiral (Mirena)

Spiralin Yan Etkileri

Kimler Spiral Taktıramaz?

Spiralin Kayması ve Gebelik

Spiralin Takılma Zamanı Nedir?

anne çocuk