Hamile kalmak isyeten fakat kalamayan, aşılama, kanal açma operasyonu veya zayıflama gibi yöntemler uygulandığı taktirde yine de hamile kalamayan veya yaşı ilerlemiş kadınlarda tüp bebek uygulaması yapılabilir. Kadınlarda tüp sorularında öncelikle aşılama yolu denenir. 2 yıl boyunca aşılama yöntemiyle hamile kalamayan kadına tüp bebek yapılır.

Tüp bebek Videosu

İleriye doğru hareketli sperm sayısına göre aşılama veya mikroinjeksiyon uygulanır. İleriye doğru hareketli sperm sayısı 1 milyonun altında ise mikroinjeksiyon , 1 milyondan fazla ise aşılama yapılır. Aşılama korunmadan 2 yıldan fazla hamile kalınılmadığı taktirde uygulanmaz. Böyle bir durumda tüp bebek uygulaması daha doğrudur.

anne çocuk

Şekilde tüp bebek uygulamasının nasıl yapıldığı resmedilmişdir.

tup bebekAçıklanamayan kısırlık durumlarında da direk tüp bebek uygulanır.

Tüp bebek uygulaması başlatılmadan önce çiftler geniş çaplı kontrol ve testlerden geçerler. Tüp bebek uygulamasını olumsuz etkileyecek tüm sorunlar ortadan kalkınca artık süreç başlar. Hamile kalmak isteyen bayan adet tarihindn 8-10 gün içinde yumurtalar büyüyüp hazır hale gelir. Çatlama iğnesi yapılır ve son olgunlaşma sağlanır. Bu olgunlaşma ile yapılan iğneden 36 saat sonra toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında döllendirilir ve 3-5 gün içinde kadının rahmine tranfer adilir. Bu işlem sırasında olgunlaşmayı sağlayan iğnelerin dozuna bayanın yaşı, kilosu ve daha önceki bu tür işleme verdiği cevap göz önünde bulundurulup karar verilir.

Yumurtalar genel anestezi uygulanarak veya uyuşturma yolu ile vajinal ultrasona takılan iğne vasıtasıyla toplanır. Laboratuvar ortamında sperm ve yumurtalar bir kap içinde bekletilip ortalama en fazla 20 saat sonra döllenmiş olan yumurtalar ayrılır. Tüp bebeğin bir versiyonu olan mikroinjeksiyonda ise mikroskop ve özel iğne ile her yumurtanın içine sperm bırakılır. Bu işlemlerden 12 gün sonra gebelik testi ile sonuca bakılır.

Tüp bebek uygulaması bittikten sonra 30 dk istirahatin ardından eve yollanır. Evde 2-3 gün istirahat edilmelidir. Bu süre içinde evden çıkmamanız gerekir.

Reklamlar